reklama

Černé díry vůbec neexistují! Fyzik přišel s matematickým důkazem

Vypadá takhle černá díra? Foto: Vypadá takhle černá díra?Foto: All

Co když nás ve škole učili o černých dírách nesmysly?

Černé díry bereme tak nějak jako samozřejmost. Mluví se o nich už tak dlouho a s takovou jistotou, že už jen málokdo pochybuje o jejich existenci. Ale možná je všechno tak trošku jinak…

Laura Mersini-Houghtonová z University of North Carolina vydala studii zveřejněnou na webu ArXiv a v časopise Physics Letters B. V ní tvrdí, že problém černých děr vyřešila originálním způsobem: myslí si, že prokázala jejich neexistenci.

Její studie sice ještě neprošla recenzním řízením, ale zajímavá je. Nejdříve si shrňme, co vlastně černé díry mají podle standardní teorie být. Když zkolabuje hvězda o hmotnosti dvaceti a více našich Sluncí, může se zbortit do nesmyslně malého prostoru, kterému se říká singularita. Je extrémně hustá a obklopuje ji tzv. horizont událostí. V něm je gravitace tak silná, že ji nepřekoná dokonce ani světlo – a tak je černá díra zcela neviditelná a neopustitelná.

Roku 1974 Stephen Hawking přišel s teoretickým modelem tzv. hawkingovy radiace – ta by měla být schopná gravitačním polem prokvantovat.

Omlouváme se za drobnou mystifikaci v titulku. Samozřejmě, že autorem teorie je žena, nikoliv muž – jak naznačuje titulek. Jenže čeština má problém s tím, že slovo fyzička je prostě divné a značně neintuitivní. A do toho přichází Mersini-Houghtonová a tvrdí: při kolapsu hvězdy se z ní uvolní tolik radiace, že není možné, aby černá díra tímto způsobem vznikla. Vědkyně věří, že její matematický popis kolapsu hvězdy je přesný a především dokáže sloučit doposud neslučitelné poznatky teorie relativity a kvantové teorie. To zatím fyzici za uplynulých 50 let nedokázali.

Vědcům, kteří už se s touto prací mohli seznámit, sice připadá řešení Mersini-Houghtonové velmi zajímavé, ale už se objevily i docela zásadní námitky. Uvidíme, jak se to celé vyvine… Každopádně podobných teoretických konstruktů, které se pokoušely vysvětlit vesmír bez černých děr, už tu bylo víc – a zatím se neukázaly jako funkční.

Už na začátku letošního roku vznesl námitku proti černým dírám slavný fyzik Stephen Hawking. Sice netvrdil, že by vysloveně neexistovaly, ale zamyslel se nad jejich definicí – a ta, kterou nyní zastává, je hodně odlišná od té, kterou známe. Více se o ní dozvíte tady:

Článek

Černá díra Foto:

Černé díry neexistují. Tvrdí to Stephen Hawking!

Kdyby to napsal kdokoliv jiný, asi bychom pochybovali. Ale Stephen Hawking – to je fyzik, který jen tak neplácá do větru...

A tohle už o černých dírách víte?

Článek

Horizont událostí černé díry Foto:

Pád do černé díry je jako scéna ze Hry o trůny, tvrdí fyzik

Rok 2013 byl mezi fyziky rokem jedné velké otázky: jakým způsobem zemře člověk, který by spadl do černé díry?

 

Článek

Planety padající do černé díry Foto:

Jak se padá do černé díry?

Česká astronomka Jana Poledniková se zamýšlí nad tím, jak by mohl vypadat pád do černé díry. Jedním slovem: děsivě!

 

Článek

FOTO: University Berkeley Foto:

Černé díry nejsou kulaté. Vědci předpověděli, že vypadají jako banány

Pokud někdy uvidíme černou díru, tak určitě nebude vypadat jako díra. Nejspíš bude vypadat jako banán, předpovídá astrofyzik.

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVHellboy 2: Zlatá armáda Foto:
20.00
DNES V TVŽiví mrtví Foto:
22.40
DNES V TVTristan a Isolda Foto:
20.15
DNES V TVDnes zemřeš Foto:
22.50
DNES V TVMordparta Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.30
DNES V TVCizinka Foto:
22.20

reklama