Černé díry nejsou kulaté. Vědci předpověděli, že vypadají jako banány
Pokud někdy uvidíme černou díru, tak určitě nebude vypadat jako díra. Nejspíš bude vypadat jako banán, předpovídá astrofyzik.
Černé díry jsou neviditelné – ani světlo totiž nedokáže uniknout z jejich gravitace. Samotnou černou díru tedy nikdy nikdo neuvidí, je neviditelná v pravém smyslu. Ale okolo jejího horizontu událostí se uvolňuje tolik energie, že by mohla být pozorovatelná. Jak by mohla vypadat? Právě na tuto otázku se pokoušel odpovědět mezinárodní tým z univerzity Berkeley.
Astrofyzik Aymán bin Karuddin vytvořil simulaci, která ukazuje vzhled černé díry, kdybychom ji pozorovali ze Země. "Kolem černé díry se děje spousta moc zajímavé fyziky," řekl Karuddin magazínu Live Science. "Mnoha těm jevům úplně nerozumíme, ale je jasné, že během toho vzniká světlo. A to bychom mohli pozorovat."
Podle modelu, který v Berkeley vytvořili, teď bude nový projekt The Event Horizon Telescope hledat na obloze černé díry. Půjde o spolupráci řady astronomických i výpočetních center po celém světě. Svou pozornost například zaměří na střed Mléčné dráhy, kde by se měla skrývat podle předběžných měření velká černá fíra označovaná jako Sagittarius A.
Právě tvar banánu je pro ni mnohem pravděpodobnější než očekávaný kulovitý nebo kruhový tvar. Odpovídá totiž lépe představě sploštělého vdolečku - tedy viditelným částicím, které pohlcuje vír černé díry. Plyn pohlcovaný černou dírou bychom vidělize Země z boku - proto ten banánovitý tvar.
Vědci doufají, že až získají první snímky černé díry v centru gaalxie. Mohli by pak "zvážit" Mléčnou dráhu - a to by jim pomohlo, aby pochopili spoustu nejasností, které vznik načí galaxie obestírají.