VIDEO: 5000krát Bruce Lee? Vítejte ve škole, kam byste své dítě asi neposlali. Dívejte se na Primě PLAY
V dokumentu Žena na konci světa na Primě PLAY podstoupíte tvrdý výcvik kung-fu.
Šaolinská škola kung-fu: budíček v 5.30, trénink v 6 hodin. Účast je povinná. Po tvrdém drilu se běží na vrcholek hory, pak teprve snídaně. Pro 5000 žáků jedné ze tří škol, které patří přímo pod šaolinský klášter, denní rutina. Rodiče je sem posílají ve věku 4–5 let ze všech koutů Číny. Nikomu nevadí, že tu zřejmě nikdy nebyla žádná bezpečnostní nebo hygienická kontrola – v téhle škole se brousí charaktery jako na běžícím pásu. Podívejte se, jak si ve škole kung-fu vede 26letá trenérka Liu Jin-ping. V dokumentu Žena na konci světa na Primě PLAY.
Denní menu ve škole, kde je roční školné 23 000 jüanů, tedy téměř 88 000 korun, je poměrně „pestré“ – čtyři druhy placek a obilná kaše. Díky tvrdému celodennímu tréninku tráví studenti jedinou volnou chvíli po večeři spánkem. Z drtivé většiny z nich se nestanou filmové hvězdy, jako třeba Bruce Lee, ani nebudou Čínu reprezentovat v bojových uměních. Část z nich možná skončí u armády nebo u policie, většina ale povede úplně normální život.
Žena na konci světa - šaolinský kláštěr Zdroj: redakce Prima Zoom
Vzdělání je pro Číňany klíčovou investicí do budoucna a na rozdíl od západní kultury čínské studenty nikdo nechválí, rozhodně ne na veřejnosti. Člověk je zde vždy podřízen skupině. Možná i proto studenti z této školy jezdí domů jen jednou za rok na prázdniny.
Umění zhrzeného mnicha
Jak se žije cvičitelce bojového umění kung-fu v Číně uvidíte v dokumentu Žena na konci světa na Primě PLAY.
Kung-fu v překladu znamená věnovat čas a energii úspěchu v určité oblasti. Legendy datují vznik kung-fu počátkem šestého století našeho letopočtu. Tehdy se před branami kláštera Šao-lin objevil buddhistický mnich a poutník Bódhidharma, aby s překvapením zjistil, že tamní mniši mají velmi špatnou fyzickou kondici a díky tomu i špatně meditují. Uražení mniši jeho kritiku odmítli. Bódhidharma se tedy usadil v nedaleké jeskyni, kde devět let žil a meditoval. Síla jeho vůle a oddanost buddhismu mnichy nakonec přesvědčila – přijali jej do kláštera a začali pěstovat a používat soustavu tělesných cviků, které měly zlepšit schopnost soustředění.
Z původně buddhistické atmosféry kláštera Šao-lin ale už moc nezbylo a legendami opředení mniši zde prodávají vstupenky turistům.
(mih)