Znáte alkorexii? Spojení dvou problémů hrozí každému
Co dostanete spojením alkoholu a anorexie? Alkorexii! Tato porucha přitom vypadá docela nevinně a příznaky vykazuje spousta z nás…
Jak tenhle nápad vůbec vznikl? Na počátku bylo… hubnutí. Ženské servery překypují touhou po štíhlé postavě a jedním z mnoha tipů, jak předejít večernímu přejedení (a následnému tloustnutí), je dát si místo večeře třeba skleničku vína. Alkoholické nápoje totiž obsahují velké množství prázdných kalorií, především cukrů, takže na chvíli dokážou zahnat pocit hladu. Občas ale dvě deci vína nestačí, a tak nic netušící žena skončí třeba u celé láhve a alkorexie se pomalu prodírá na povrch. Může se přitom jednat o libovolný alkohol, ovšem bílé víno díky své dietní reputaci bývá takto využíváno nejčastěji.
Netušená nebezpečí
Takový přístup si koleduje hned o několik problémů. Ne nadarmo se totiž říká, že než jdete pít, měli byste se najíst. Nejde pouze o to, že s plným žaludkem se alkohol lépe odbourává, a tak vás druhý den (snad) nečeká drsná kocovina. Pokud si totiž dopřáváte alkoholové hody nalačno, koledujete si o poškození jater či slinivky břišní. Konkrétním důsledkem pak může být třeba cukrovka nebo nádorové onemocnění.
Tím ovšem rizika nekončí. Nedostatek živin se samozřejmě projeví i na pleti, vypadávání vlasů, narušeném menstruačním cyklu či dalších psychických problémech. Není toho málo.
Alkorexie hrozí všem
V anglicky psané literatuře se píše o drunkorexii už od roku 2006, tehdy především v souvislosti se studenty středních a vysokých škol. Podle tehdejších obav hrozila alkorexie až desítkám procent z nich, dva roky starý výzkum dokonce zjistil příznaky až u 60 procent vysokoškolaček! Přitom v období dospívání je lidské tělo na budování závislosti nejnáchylnější – netrvá proto dlouho a alkoholické hubnutí se přetaví v problém do konce života.
Ohroženy jsou samozřejmě především ty ženy, které mají sklon k poruchám příjmu potravy. A pozor, abychom byli spravedliví, nemusí se samozřejmě jednat pouze o ženy; v posledních letech výrazně roste i počet mužů, kteří s těmito poruchami bojují. Přesto toto téma řeší zhruba desetkrát tolik žen než mužů. Každopádně se však bez ohledu na pohlaví jedná o začarovaný kruh: člověk se bojí, že přibere, a tak odmítá jídlo. Následně se dostavují úzkosti a silné pocity hladu, přičemž obojí lze krátkodobě zahnat právě alkoholem. Jenže, jak už to zvlášť v případě alkoholu bývá, krátkodobé vyřešení problému přináší ještě větší potíže do budoucna…
Text: MS