29. února 2024 07:05

Konec umělého oplodňování? Amerikou zmítá další těžko uvěřitelná kauza s obrovskými důsledky

O tom, že je zmrazené embryo rovno dítěti, rozhodl v americkém státě Alabama nejvyšší soud. Několik místních reprodukčních klinik už zareagovalo a pozastavilo činnost, a důsledky budou ve výsledku vnímat i páry, které k početí dítěte umělé oplodnění potřebují.

Celé to začalo v jedné z alabamských reprodukčních klinik. Do místnosti, kde se skladují zmražená embrya, se v roce 2020 dostal jeden ze zákazníků a omylem zničil vybavení obsahující několik embryí.

Páry, kterým embrya patřila, kliniku zažalovaly a použily k tomu zákony na ochranu nenarozených plodů. Alabama má tyto zákony striktní. Potraty jsou tam zcela zakázané, stát nedělá žádné výjimky, ani třeba při znásilnění nebo incestu, a potrat se de facto považuje za vraždu; lékařům za jeho provedení hrozí doživotí, respektive 99 let ve vězení.

U nižších soudů žaloba v tomto formátu neprošla, ten nejvyšší ale nakonec rozhodl jinak: i zmražená embrya jsou jím považována za „děti“ a zákony, které je mají chránit, se jich proto budou týkat „nehledě na to, kde se nacházejí“, praví se v rozsudku.

Mnohé kliniky pro jistotu zavřely

Že je výsledek velice nepříjemný pro zmíněné zařízení není vůbec předmětem debaty. Problém je, že rozsudkem vznikl precedens, jehož důsledky nejsou schopni zatím domyslet ani sami zákonodárci, natož další reprodukční kliniky nebo potenciální rodiče.

Rozhodnutí samozřejmě nezakazuje ani neomezuje umělé oplodnění. Jenže je-li zmrazené embryo osobou, vznikají otázky, jak je budou moci reprodukční kliniky používat a skladovat, a proto se jich ve státě hned několik dočasně rozhodlo pozastavit činnost.

Ne všechna embrya se použijí, ani se použít nemohou. Řídit se legislativou, která považuje embrya za osoby, může mít strašlivé dopady na využití umělého oplodnění, tedy vědy, na kterou mnoho párů spoléhá při budování své rodiny,“ vysvětlila BBC Elisabeth Smithová z amerického Centra reprodukčních práv.

Rozsudek prakticky tvrdí, že oplodněné vajíčko, což je prostě jen shluk buněk, je nyní člověkem. Praktiku umělého oplodnění to zkrátka zcela zpochybňuje,přidala se Barbara Collurová z americké Národní asociace pro neplodnost v rozhovoru pro AP.

USA rozděluje otázka potratů

Když věc vezmeme zcela do důsledků, lékaři například pravděpodobně nebudou moci zlikvidovat defektní embrya, protože by se to mohlo rovnat vraždě. Embrya možná nebude možnost jen tak darovat. A otázkou také je, co se stane s embryi, která překročí dobu, po kterou je lze využít.

Mohlo by vás zajímat: Od přelomu po každé 30. miminko. Před 41 lety se narodilo první české dítě „ze zkumavky“

Jde tak o další z absurdit, které se ve Spojených státech dějí poté, co v červnu roku 2022 zvrátil Nejvyšší soud USA rozsudek v případu Roe v. Wade. Na 170 milionů amerických žen tehdy přišlo o ústavní právo na interrupci do 23.-26. týdne těhotenství.

Legislativa se přesunula do rukou jednotlivých amerických států a mnoho z nich následně potraty zakázalo zcela nebo od 6. týdne těhotenství, což vyjde téměř nastejno; v takhle raném stádiu ženy mnohdy ani netuší, že jsou těhotné.

Někteří tamní zákonodárci, většinou z řad křesťansky konzervativních republikánů, od té doby prosadili opatření a zákony, které připomínají nějaký antiutopický román.

V Texasu například za provedený potrat lékařům hrozí až 99 let ve vězení, obrovská pokuta a ztráta licence. Bojí se tím pádem provést interrupci i v případech, kdy ženy komplikace v těhotenství ohrožuje na životě.

V Idahu se živě hovoří o možnosti, že poskytnout těhotné nezletilé pomoc při hledání možnosti potratu v zahraničí bude souzeno jako zločin na úrovni obchodování s lidmi.

Kentucky momentálně nedělá výjimky ani pro nezletilé oběti znásilnění, či v případě, že plod kvůli abnormalitám nemá šanci přežít. To, co se stalo v Alabamě, je tak jen dalším bodem na seznamu absurdit, které zrušení Roe v. Wade přineslo.

Zdroj: AP, NBC News, NY Times, NPR, BBC

Mohli jste propásnout: Jedno šestinedělí končí, další začíná. Vojtek ukázal syna Vincenta, mluví o „konci kariéry“

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom