Jde otěhotnět během těhotenství? Vzácný fenomén může způsobit velké problémy
Je možné otěhotnět i během probíhajícího těhotenství? Většina z nás si toto riziko neuvědomuje, přestože existuje hned několik známých případů. Slovy klasika, život si cestu vždycky najde...
Podobné případy se čas od času objevují a obvykle se jedná o mediální senzaci. Aby také ne, vždyť vedle toho, o jak nezvyklou událost se jedná, se také leckteří nastávající rodiče mohou vyděsit – během těhotenství totiž nebývá nechráněný pohlavní styk problémem, a to právě z důvodu nemožnosti opětovného otěhotnění. Takže, jak se k tomuto riziku lze postavit?
Fascinující případy
V roce 2016 zaujal případ jednatřicetileté Jessicy Allen, která podstoupila umělé oplodnění, aby se stala náhradní matkou čínského dítěte. S jedním čínským párem se totiž domluvila, že za 30 000 dolarů odnosí jejich dítě. Kalifornie, kde žena žila, je jedním z mála amerických států, v nichž je tato praktika povolena. Postupně se ukázalo, že se v děloze Američanky vyvíjejí dvojčata, což v případech umělého oplodnění není nic nestandardního. Koncem roku došlo k provedení plánovaného císařského řezu a děti přišly na svět. Oba chlapečci byli následně předáni čínským rodičům – potud nic zvlášť zajímavého. O měsíc později však Jessice přišla od čínského páru fotografie s poznámkou, jak je možné, že jsou oba kojenci tak rozdílní.
Následné testy DNA potvrdily nejdivočejší spekulace. Skutečně se nejednalo o jednovaječná dvojčata – jeden z chlapců skutečně patřil čínskému páru, jemuž Jessica potomka pouze odnosila; druhý však byl jejím vlastním biologickým dítětem, což bylo zarážející i proto, že je manžel Jessicy Wardell Jasper afroamerického původu. Po zdlouhavých právních procesech se biologický syn Jessicy a jejího manžela nakonec dostal zpět ke svým rodičům, zatímco čínskému páru zůstalo jejich vlastní dítě. Příběh tedy skončil šťastně, přestože všem zúčastněným jistě přidělal spoustu vrásek.
A ještě jeden případ musíme zmínit, byť nebyl ani zdaleka tak dramatický. Britce Rebecce Robertson se stalo něco podobného – stejně jako v případě Jessicy Allen došlo k druhému oplodnění zhruba tři týdny po tom prvním, jež bylo rovněž provedeno uměle. V září 2020 se jí narodily dvě děti, chlapeček a holčička. Přestože malá Rosalie vážila při narození pouze něco málo přes jeden kilogram, vše dopadlo dobře – a britský případ je oproti tomu americkému ještě o něco jednodušší, obě děti totiž mají stejné rodiče.
Vzácné přeoplodnění
Fenomén, který způsobuje dvojité oplodnění, se nazývá superfetace a jedná se o vznik embrya ve chvíli, kdy už se v děloze vyvíjí embryo z předchozího menstruačního cyklu. Taková událost je u lidí velmi vzácná, jelikož tělo těhotné ženy vyplavuje hormony, jež zastavují ovulaci. To se však právě u Jessicy Allen nestalo a její tělo ovulovalo i nadále, došlo tak k oplodnění uvolněného vajíčka. U hlodavců či některých hospodářských zvířat jde o jev znatelně častější, mezi lidmi se však opravdu jedná o raritu – i proto, kolik komplikací následně vznikne.
Někdy se podaří superfetaci (či také „přeoplodnění“) diagnostikovat už během těhotenství, a to na základě rozdílné rychlosti vývoje dětí – jedno je totiž obvykle o několik týdnů mladší. Což samozřejmě může způsobit komplikace při porodu, při němž matčino tělo opustí obě děti; pokud by tedy byl vývojový rozdíl mezi dětmi větší, pro to mladší (a tedy i výrazně menší) by se mohlo jednat o velmi riskantní záležitost. Každopádně je potřeba zopakovat, že se u lidí jedná skutečně o vzácnost, jejímuž výskytu není možné jednoznačně předejít; samozřejmě kromě ochrany při pohlavním styku i během těhotenství.