Zlato lze vyrobit v laboratoři, vědcům se to už podařilo. Má to však jeden absurdní háček
Už odnepaměti snili alchymisté o tom, že promění běžné kovy ve zlato. Tak vznikla i legenda o bájném kameni mudrců, který ale soudobá věda má jen za povídačku z dob, kdy se chemii a fyzice připisovaly nadpřirozené vlastnosti. Možná i proto, že zlato skutečně lze vyrobit, ale důvod, proč o tom neslýcháte nijak často, je jasně daný. Celý proces je tak energeticky náročný a drahý, že dává smysl jen jako vědecká kuriozita, a nikoliv jako prostředek, díky kterému byste mohli zbohatnout.
Většina zlata, které se nachází na Zemi, vznikla v kosmu. Při explozích supernov nebo srážkách neutronových hvězd došlo ke slučování lehkých prvků s těžšími, včetně zlata. Tahle směs se pak rozptýlila do vesmíru a část přirozeně skončila i ve hmotě, z níž se následně zformovala naše planeta. Napodobit tyto extrémní procesy už umíme, zejména díky jaderným reakcím nebo částicovým urychlovačům. Už na tomto místě ale zřejmě začínáte chápat, že cílená výroba zlata zkrátka nebude pro každého.
Recept na zlato
Každý atom zlata má 79 protonů ve svém jádře. Když přimícháte jeden proton, vznikne rtuť, když jeden odeberete, získáte platinu. Teoreticky lze tedy skutečně přetvořit jiné prvky na zlato, připravte si ale malý jaderný výbuch. Zlato je totiž extrémně stabilní a chemicky téměř nereaktivní, což znamená, že běžnými cestami s jeho strukturou nehnete. Právě proto je zapotřebí jaderná reakce, například bombardování rtuti neutrony, aby přišla o jeden proton a zrodilo se zlato. V roce 1941 se ostatně tento proces vědcům skutečně podařil. Pokud byste na to šli z druhé strany periodické tabulky, potenciálně lze zlato vytvořit i z platiny. Výsledkem by ale byly radioaktivní izotopy zlata, ze kterých bychom vám vyrábět přívěšek spíše nedoporučovali.
Čtěte také: Zlatá horečka nutila lidi obětovat i svůj život. Podívejte se na nebezpečnou trasu dobrodruhů
Další možností, jak nechat vzniknout zlato, je využití částicových urychlovačů, třeba jako je Velký hadronový urychlovač v CERNu. Fyzici zde dokázali vytvořit zlato tím, že do sebe nechávali narážet jádra olova. Při těchto srážkách vzniká tzv. kvark-gluonové plazma, které připomíná stav na počátku vesmíru, během srážky ale dojde také k elektromagnetickému impulzu. Ten odtrhne několik protonů a – znovu – zrodí se zlato. Není ho však moc. Spíš je ho velmi málo, tedy určitě ne na prstýnek, bavíme se v podstatě jen o stopovém množství, na které byste se mohli podívat tak maximálně mikroskopem.
Takže smůla, vážení. Pokud chcete získat zlato, jistější bude investovat nějaké peníze do zajímavého pozemku na Aljašce a vyrazit se přehrabovat v hlíně. Opravdu.
Zdroj: Physical Review Journals, CERN
Video, které jste mohli minout: Češi mění sci-fi v realitu: Humanoidi budou žít s námi v domácnosti. UK zahájila testování