Zkoumání „simulační teorie“ může zničit celý vesmír, varují vědci. Navrhuje ho Elon Musk
Pokud všichni žijeme ve složité a zcela realistické počítačové simulaci, asi bychom se s tím měli smířit – tedy pokud nechceme, aby nás i s vesmírem někdo vypnul, doporučuje slavný filozof Preston Greene.
Pokud všichni žijeme ve složité a zcela realistické počítačové simulaci, asi bychom se s tím měli smířit – tedy pokud nechceme, aby nás i s vesmírem někdo vypnul, doporučuje slavný filozof Preston Greene.
Profesor Preston Greene, který učí na Nanyangské univerzitě v Singapuru, patří k nejrespektovanějším filozofům dnešního světa. Na přednášce v New Yorku během letošním prázdnin přišel s radikální myšlenkou: vědci by měli zanechat výzkumu takzvané simulační teorie; v opačném případě riskujeme, že tvůrci této simulace nás jednoduše vypnou, podobně jako my bychom dnes vypnuli počítačovou hru.
Elon Musk může zničit vesmír
Simulační teorie říká něco podobného jako slavná filmové trilogie Matrix. Tedy, že vše kolem nás, včetně nás, včetně celého vesmíru a všech živých bytostí, je jen pouhá simulace, která probíhá v nějakém obřím počítači neznámé supercivilizace, o níž nedokážeme nic říci. Tato myšlenka se sice objevovala v lidských dějinách mnohokrát, ale až doposud vždy jen jako myšlenkový experiment. Jenže v současnosti přibývá respektovaných vědců a myslitelů, kteří ji považují za opravdu pravděpodobnou, mimo jiné k nim patří také slavný podnikatel Elon Musk.
K jejím nejrespektovanějším zastáncům patří oxfordský filozof a akademik Nick Bostrom, který ji vysvětluje takto: „Je dost pravděpodobné, že žijete v počítačové simulaci. To myslím doslova: pokud je tato hypotéza o simulaci správná, existujete ve virtuální realitě simulované na počítači, který postavila jakási rozvinutá civilizace. I váš mozek je pouze součástí oné simulace.“
Tato představa zní dost depresivně, ale pro obyvatele této simulace je to vlastně jedno – díky nastavení této simulace je pro ně nerozlišitelná od opravdové reality.
Prosím, netestovat!
Některé osobnosti, které věří v pravdivost simulační teorie, ale chtějí poznat pravdu. Patří k nim nejen výše jmenovaný Elon Musk, ale třeba také slavný hacker George Hotz. Oba již několikrát navrhovali, aby se simulační teorie experimentálně testovala – a pokud se ukáže její pravdivost, pak by se lidstvo mělo pokusit dostat někoho mimo simulaci a nechat ho prozkoumat, co se děje za jejími hranicemi.
Profesor Greene ale před tímto přístupem varuje: „Pokud narušíme jakýkoliv experiment, který v naší simulaci probíhá, mohlo by to vést k jejímu ukončení“ – tedy k anihilaci celého našeho vesmíru. Podle něj by to mohlo vést buď k restartu simulace, anebo k jejímu prostému vypnutí. Obojí by ale znamenalo, že každý z nás by přišel o všechno, včetně sebe samého.
Druhé nebezpečí
Jiní filozofové ale varují před dalším rizikem simulační teorie, jímž může zničit náš svět. Pokud dostatečné množství lidí uvěří, že náš svět je pouhou simulací, zřejmě to povede k tomu, že k tomuto světu ztratí vztah a přestane se o něj starat a zajímat.
Při pohledu na současný stav naší planety to sice může vypadat paradoxně, ale kolem nás by to mohlo vypadat ještě mnohem hůř než nyní. Jestliže by se simulační teorie stala běžným pohledem na svět, asi by bylo těžké lidstvo přesvědčit, že má chránit přírodu, snažit se snižovat emise oxidu uhličitého nebo žít zodpovědným životem...
Text: Martin Kolář