8. listopadu 2017 15:44

VIDEO: Norští vědci vyrobili unikátního robotického hada

Je celá řada staveb a zařízení fungujících pod mořskou hladinou. Robotický had by na ně měl dohlížet.

Když se řekne robot, my, zástupci Čapkova národa, si vybavíme většinou něco s lidskou podobou – nicméně vývoj robotů se ubírá pozoruhodně odlišnými cestičkami.

Had je vlastně trubka s žaludkem

Jednodušší design snad v přírodě mezi složitými tvory nenajdeme. Přesto je to dokonalý biologický stroj, který na Zemi přežívá od pravěku, možná právě proto, jak prostý, a tedy bezchybný je. Tak zněla úvaha norských inženýrů, kteří se rozhodli vytvořit robotického hada vhodného pro práci ve vodě – inspirovali se vodnáři a dalšími vodními hady, ale zaujal je také pohyb mořských úhořů.

Prototyp robotického hada představili již vloni, kdy se stroj jménem Eelume AS poprvé vydal na průzkum nádrže umístěné v bazénu. Protože všechny testy dopadly na jedničku, letos v září se robo-had vydal na otevřené moře. Došlo k tomu v Linjebygg Subsea Test Center v Trondheimsfjordu.

Robotický had v ostrém režimu

Během zkoušky se ukázalo, v čem spočívají silné stránky tohoto stroje i to, v čem se od hadů liší. Jeho hlavní výhodou je modulární struktura, to znamená, že se na něj dají přidat spousty přístrojů, přídavných motorů, kamer a klidně i další dílky těla. Robot se dá velmi rychle upravit pro množství specializovaných funkcí, ideálně tak, že se vymění článek těla, na němž jsou přístroje uchycené.

Mořský tvor

Eelmue AS by měl operovat v moři permanentně, na souš by se vůbec neměl vracet. Až bude plně funkční, zůstane v malém podmořském doku na dně moře. Odtud bude vyrážet na inspekční plavby, během nichž bude kontrolovat zejména vrtné plošiny na ropu a plyn, z nichž Norsko získává své bohatství. Jeho autoři již také uvažují o scénáři, kdy bude robo-had kontrolovat základy větrných elektráren ukotvených na moři.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora