VIDEO: Doprava v Číně je děsivější, než tušíte
Jak může fungovat doprava bez pravidel? V Číně s tím mají zkušeností víc než dost…
Kdo byl někdy v Číně, určitě byl šokován chaosem v místní dopravě. Uličkami, ulicemi i bulváry se mezi auty proplétají kola, auta jezdí zdánlivě bez pravidel a všemu vládne nepředstavitelný zmatek.
Průvodci sice říkají, že to vlastně moc dobře funguje, ale skutečnost je jiná: Čína je celosvětově na druhém místě v počtu dopravních nehod se smrtícími následky – hned po Indii.
Za rok dojde v Číně asi ke 2 milionům dopravních nehod, při nichž zemře asi 62 000 lidí – v podstatě takové průměrné české město. Čína má sice o třetinu víc automobilů než Spojené státy, ale dvakrát tolik smrtelných nehod. Čím to?
Podívejte se na následující videa a pochopíte to sami:
Jde především o zvyky. Na čínských silnicích patří k dobrým mravům agresivní jízda. Předpisy se příliš nevěnují bezpečnosti. Když vidíte, jak na motorkách zuřivě se proplétajících zácpou jezdí s rodiči i malé děti samozřejmě bez helmy, jde vám mráz po zádech. Jeden příklad za všechny: Teprve roku 2011 bylo v Číně zakázáno kojit za jízdy, ale dodnes se to příliš nedodržuje.
Ne že by dopravní pravidla v Číně neexistovala, ale lidé je nedodržují. Proč? Kdyby to dělali, nikam by stále hrozivějšími dopravními zácpami nedojeli – anebo by v nich strávili půlku dne. Velkým problémem jsou například i časté a dost zásadní změny dopravních pravidel. Například roku 2011 vznikla vyhláška, která zakazuje jezdit na oranžovou, jenže pak se zcela ztrácí rozdíl mezi červenou a oranžovou na semaforu…
Země s nejvyšším počtem smrtelných dopravních nehod
Příčiny smrtících nehod v různých zemích:
- Nejvíc smrtelných nehod v přepočtu na počet obyvatel drží Eritrea a Afghánistán.
- V Indii je nejčastější příčinou smrti na silnici alkohol a také silnice nepřizpůsobené rapidně přibývajícímu počtu automobilů a motocyklů.
- V Rusku mohou za nehody především zoufalý stav silnic a také zkorumpovaná policie.
- V Egyptě už umírá při dopravních nehodách ročně více lidí než při poslední válce – 30 000 osob.
Podle světové zdravotnické organizace WHO budou automobilové nehody kolem roku 2030 pátou nejčastější příčinou smrti. Nejvíc se to týká rozvojových zemí: v těch je sice jen 49 procent automobilů světa, ale stane se v nich 90 procent všech světových nehod…