Vegetariáni žvýkají ještěří penisy v domnění, že jde o novou „bylinu štěstí“
Zní to jako vtip, ovšem zabití varani ho neocení. A vegetariáni žijí v omylu.
Dobře si prohlédněte ještěra na úvodní fotografii. Jedná se o varana pustinného (Varan griseus) chyceného v polopoušti na okraji indického pěstečka Puskhar. Ulovit ho, ať už puškou, lukem nebo sítí, není problém. Na člověka jsou zatím zvyklí, což je dáno tím, že zatím místní netuší, jak krásně se dají zpeněžit ještěří penisy, a Puskhar je hinduistickým poutním místem, kde se zvířatům zbytečně neubližuje.
V Indii totiž propukl boom s prodejem varaních hemipenisů. Ovšem jelikož jde o obchod nelegální, maskuje se za prodej kořenů rostliny známé jako Hatha Yogi s magickými účinky. Varaní hemipenisy, tedy část jejich pohlavního ústrojí, mají bohužel extrémní podobu právě se zmiňovanou rostlinou, a staly se tak v rámci e-komerce, tedy v elektronickém obchodu, velmi žádanou komoditou. Celníci pojali podezření, které se záhy po rozboru DNA potvrdilo. Nejde o kytku, ale o plaza, který musel zemřít.
Varan pustinný, Indie Zdroj: Topi Pigula
Indická rostlina z Mexika
Botanický druh Martynia annua je oblíbený v tantrické józe a ezoterická literatura udává celou plejádu účinků na lidské tělo, včetně hypnotických. Své oblíbence našla u ezoteriků, mezi nimiž je poměrně vysoké procento vegetariánů.
Dnes Server Global Biodiversity Information Facility udává její rozšíření nejen ve Střední Americe, kde je zastoupena nejvíce, ale i v Austrálii, severní a střední Indii a západní Africe, ovšem původně byl její výskyt endemicky omezen jen na Mexiko.
Ještěří penisy vešly ve známost jako „kořeny štěstí“. Jejich uživatelé asi nečetli knihu Advice from a Yogi: An Explanation of a Tibetan Classic on What Is Most Important, kterou napsali Khenchen Thrangu a Padampa Sangye. V ní je totiž jasně řečeno: kořeny štěstí jsou v mysli. Zabíjení varanů ještě nikomu štěstí nepřineslo.
Text: Topi Pigula