Vaši facebookoví přátelé vůbec nejsou vaši přátelé, dokazuje studie z Oxfordu
Na své přátele z Facebooku se moc nespoléhejte, zní doporučení oxfordského psychologa...
Oxfordský psycholog Robin Dunbar je předním světovým expertem na přátelství. V poslední době se nejvíc věnuje sociálním sítím a tomu, jak tento fenomén přátelství ovlivňuje. Jeho poslední práce je důkazem toho, že především Facebook reálné lidské vztahy drasticky deformuje.
Profesor Dunbar zkoumal, jaký je vztah mezi facebookovým a reálným přátelstvím. Z jeho analytické práce vyplývá, že průměrný člověk má na Facebooku 150 přátel. Z nich ale jen pouhých 14 mají o daného člověka nějaký zájem a dali by se označit za „opravdové přátele“, jak tento výraz vnímáme v reálném světě.
Studie současně popsala, jaký je rozdíl mezi mladými a staršími uživateli Facebooku. Lidé ve věku 18-24 let měli průměrně 282 přátel, cože téměř dvojnásobek průměrných 150… Podle Dunbara je to tím, že děti nejsou tak vybíraví v tom, jak si někoho pustí blízko k tělu a navazovat přátelství je pro ně obecně velmi snadné. Navíc sociální sítě jsou místem, kde fungují tzv. promiskuitní přátelství – neboli situace typu „budu se s X kamarádit proto, že se přátelí s Y.“ V podstatě, dovozuje Dunbar, je na Facebooku přátelství vnímáno jako věc ega a prestiže, zatímco v realitě jde spíše o záležitost hlubších emocí.
Nepřímá úměra přátelství?
Zajímavé je, že nefunguje přímá úměra „čím více přátel na Facebooku, tím více přátel v životě“. Podle Dunbara nemají lidé s výrazně nadprůměrným počtem facebookových přátel více pevných přátelských vazeb – spíš si vytvářejí nezávazná a nepříliš silná pouta s řadou osob, které by ani sami nenazvali slovem „přítel“.
Za vaše duševní problémy může Facebook, dokládá dánská studie
14. listopadu 2015
Pozitiva Facebooku
Dunbar přiznává sociálním médiím jednu velmi silnou stránku: pomáhají přátelstvím pomaleji zanikat. Pro přátelství je zcela přirozené, že má tendenci se oslabovat a „vyhnívat“ – především s tím, jak se od sebe lidé vzdalují. Facebook umožňuje sice povrchní kontakt, ale přesto lidem dává náznak toho, že jsou stále v kontaktu – stará přátelství tak mají stále nové impulzy a jen tak neodumírají.