Proč se vám ve vodě dělají varhánky na prstech? Vysvětlení souvisí s lidskou evolucí, jsou však i výjimky
Pokud strávíte delší dobu ve vaně nebo v bazénu, vaše prsty se změní na cosi, co připomíná scvrklé švestky. Tento jev je často přisuzován tomu, že pokožka absorbuje vodu, a proto se zkrabatí, skutečné vysvětlení je však mnohem zajímavější. Naše kůže je totiž voděodolná, a tak fenomén vrásčitých prstů či varhánků odhaluje složitější biologický proces s možnými evolučními kořeny.
Lidská kůže má unikátní strukturu lipidů, která zajišťuje její voděodolnost. Když si nalijete vodu na ruku, stéká dolů, místo aby kůže vodu absorbovala. To proto, že jsou lipidy v naší pokožce uspořádány tak, aby jejich hydrofobní části směřovaly střídavě opačnými směry, což pokožku utěsňuje jak proti vnějšímu pronikání vody, tak proti jejím stejně nežádoucím ztrátám zevnitř.
Proč vznikají varhánky
Co tedy způsobuje, že se naše prsty ve vodě krabatí? Klíčovou roli hraje náš nervový systém, který mimo jiné ovládá i pocení. Již ve 30. letech 20. století si lékaři podle BBC všimli, že pacienti s poškozeným středním nervem nemají po delším pobytu ve vodě vrásčité prsty. Tato pozorování vedla ke spekulacím, že je krabatění prstů řízený proces související s činností nervového systému – a tehdejší úvahy byly správné.
Jedna z teorií, proč se prsty krabatí, se podle Medical News Today vrací až k našim dávným předkům a jejich schopnosti přizpůsobit se životu ve vlhkém prostředí. Varhánky na prstech mohly fungovat jako jakási přírodní variace vzorku na pneumatikách, která zlepšuje uchopení mokrých předmětů. Tento mechanismus mohl hrát zásadní roli při sběru potravy, například mušlí na pobřeží nebo mokrých plodů v deštném pralese. Díky varhánkům tak měli naši předci větší šanci na úspěšný lov a sběr, což mohlo mít vliv na jejich přežití.
Čtěte také: Kostrč je pozůstatkem ocasu. Zbytečná není a odstranění je problematické
Ne každému se ale prsty krabatí
Zajímavé nicméně je, že ne všichni lidé mají po dlouhém pobytu ve vodě vrásčité prsty. Jak už je uvedeno výše, rozdíly mohou být způsobeny poškozením nervů nebo odlišnou citlivostí sympatického nervového systému. A tento jev má dokonce diagnostický potenciál – lékaři někdy využívají testování schopnosti prstů vrásčit se jako indikátor zdraví nervového systému. Takže příště, až vlezete do vany či vířivky s někým blízkým, můžete ho překvapit informací, že scvrklé prsty nejsou jen estetická kuriozita, ale důkaz o tom, jak se lidské tělo přizpůsobilo nástrahám přírody. A možná i přirozený mechanismus, který vám pomůže lépe udržet v rukou... třeba kluzké mýdlo!
Zdroj: BBC, Medical News Today
Video, které jste mohli minout: Jídla, která škodí vašemu mozku. Expertka radí, jak oblíbené pochoutky dostat pod kontrolu