USA má Vesmírné agresory. Trénují na mimozemskou válku
Pokud vám titulek přijde bulvární, tak věřte, že po přečtení článku vám to tak nepřijde. Ani slovo, ani souvislost není nadsazená.
Otázkou není, zdali se válka přenese do vesmíru. Otázkou je, kdy se tak stane.
Vesmírní agresoři existují
Jakkoli to může znít jako z hollywoodského či bollywoodského filmového thrilleru, tak faktem zůstává, že dvě jednotky amerického letectva nesou skutečně oficiální pojmenování Vesmírní agresoři. Jedná se konkrétně o 26th Space Aggressor Squadron a 527th Space Aggressor Squadron. Ostatně celé názvosloví Schrieverovy letecké základny u Colorado Springs naznačuje jisté letecké - vesmírné ambice. Sídlí tu totiž 50. kosmické křídlo (což je doslovný překlad 50th Space Wing – ovšem letci, spotteři a letečtí fandové vědí, že se jedná o peruť), spadajícího pod Velitelství vzdušných a vesmírných sil (Air Force Space Command).
Star Wars
Není žádným tajemstvím, že v dobách studené války probíhaly nejen vesmírné závody, ale hlavně závody ve zbrojení, kdy se Západu podařilo Východ ekonomicky „uzbrojit“. V té době, za vlády prezidenta Reagana, vyšel do obecného povědomí termín Hvězdné války, kdy se uvažovalo o raketách letících na území nepřítele. Tuto strategickou obrannou iniciativu (SDI, Strategic Defense Initiative) navrhl prezident Spojených států Ronaldem Reaganem 23. března 1983 s cílem vytvořit systém ochrany Spojených států proti útokům strategických jaderných zbraní, především balistických raket. Jak to souvisí s Vesmírnými agresory?
Koho/čeho se USA bojí?
V podstatě základní pointa zůstala stejná – boj se přenese mimo zemskou atmosféru. Z logiky věci je jasné, že „hvězdné války“ amerických jednotek jsou jen cvičné a zase až tak moc se v nich nestřílí. Pokud používáte systém GPS – od hledání „pokladů v rámci geocaschingu“, přes určení polohy v rámci turistiky, tak vězte, že spoléháte na 31 družic provozovaných americkým letectvem. Její vyřazení by naprosto zásadním způsobem ohrozilo například leteckou nebo námořní navigaci.
„Pro americkou armádu je zdrojem obav především Čína, která podle dostupných informací vyvíjí celý arzenál zbraní, použitelných proti satelitům. Jde o rozmanité lasery, elektromagnetické railguny anebo výkonné mikrovlnné zbraně, které by mohli neutralizovat americké výzvědné, komunikační a navigační satelity. Podle lidí z armády a výzvědných služeb je jistě na místě se ptát, proč cizí země tak usilovně vyvíjejí zbraně použitelné ve vesmíru, zbraně, které mohou vyřadit satelitní komunikaci nebo síť GPS.,“ píše Stanislav Mihulka na serveru osel.cz
stihačka F-16 Zdroj: US ARMY
Samozřejmě, že konkrétní postupy a strategie podléhají přísnému utajení, to málo co proniklo na veřejnost je jen obrana proti hrubému vyřazení satelitu z činnosti. Námořní důstojníci se asi k sextantu nevrátí, ale přesto jsou pro případ výpadku GS vypracovávány další postupy, neboť i v případě války „show must go on“.
Jakkoli název Vesmírní agresoři, zní negativně, tak američtí zlí hoši opravdu simulují zlé hochy. Někdo si na ně totiž hrát musí, protože až přijdou ti opravdičtí „bad guys“, tak bude už na tréning pozdě.
text: Topi Pigula