24. října 2021 02:00

V nové filmové adaptaci Tří mušketýrů bude pátý mušketýr jménem Hannibal

Tři mušketýři pro novou generaci? Proč ne. Od poslední adaptace slavného románu uplynula celá dekáda a tentokrát se klasického díla chopí francouzská produkce.

Historický román Tři mušketýři je nejslavnějším dílem francouzského romantického spisovatele Alexandra Dumase staršího. To si všichni pamatujeme ještě ze školy, málokdo však literární předlohu (či její dvě pokračování) skutečně četl – namísto toho jsme si zvykli spoléhat na filmové či televizní adaptace, kterých bylo bezpočet. Ve francouzské produkci nyní vzniká další, rozhodně zajímavá... a také trochu kontroverzní.

Nejlepší mušketýrská verze?

Nejslavnějším filmovým ztvárněním Tří mušketýrů zůstává dvoudílná verze z let 1973–1974, jejíž hvězdné obsazení nabídlo Michaela Yorka, Olivera Reeda, Richarda Chamberlaina, Charltona Hestona či Raquel Welch. O dvě dekády později vznikla odlehčenější verze s Charliem Sheenem nebo Kieferem Sutherlandem a naposledy se mušketýrské kordy (nepříliš úspěšně a až příliš svérázně) pokoušel oprášit Paul W. S. Anderson v roce 2011. Poprvé se mimochodem mušketýři na filmovém plátně objevili už v roce 1921, každá generace holt musí mít své hrdiny – není proto divu, že snahy o modernizované adaptace neutichají.

Ta nová bude po vzoru té nejúspěšnější rovněž rozdělena na dva díly a zaštítěna rozpočtem ve výši 60 milionů eur, což je na evropské poměry rozhodně velkorysé. Na režijní židličku usedne Martin Bourboulon, jenž má na kontě především dvojici rodinných komedií Táta nebo máma. Více pozornosti však budí herecké obsazení, jehož hlavními trumfy jsou slavný francouzský herec Vincent Cassell (jehož otec měl mimochodem i menší roli ve verzi z roku 1973) a švédsko-francouzská kráska Eva Green.

Zatímco Cassel jistě zaujme v mentorské roli zkušeného Athose, jemuž budou jako Porthos, Aramis a d’Artagnan sekundovat Pio Marmaï, Romain Duris a François Civil, bývalá bond girl ztvární Milady de Winter. Po té bude dokonce pojmenována druhá část snímku (ta první ponese jméno po d’Artagnanovi), takže je jasné, že vrchní intrikánka tentokrát dostane spoustu prostoru. Z dalších jmen můžeme zmínit oblíbeného Louise Garrela (Malé ženy, Žaluji!) jako krále Ludvíka XIII., Vicky Krieps (Nit z přízraků) jako královnu Annu Rakouskou či Olivera Jackson-Cohena (Neviditelný) jako vévodu z Buckinghamu.

Nečekaná změna i úcta k tradici

Zřejmě největším specifikem této verze bude zakomponování postavy Hannibala, prvního mušketýra černé barvy pleti. Ten je založen na postavě Aniaby, prince z Assinie (oblast dnešního jihu Pobřeží slonoviny), který se vydal do Francie v roce 1688. Přímo na dvoře krále Ludvíka XIV., jenž se stal i jeho kmotrem, se Aniaba učil evropským způsobům, obchodování i politice, což měl zužitkovat po návratu domů. Během svého desetiletého působení ve Francii se také stal prvním černošským důstojníkem francouzské armády. Bude zajímavé sledovat, jak se tuto postavu, která se ve skutečnosti na francouzském dvoře objevila až 60 let po událostech románových Tří mušketýrů, podaří zakomponovat do nově chystaného příběhu.

Producent snímku Dimitri Rassam, jenž stojí třeba za animovaným Malým princem z roku 2015, přiznal, že cítí velkou odpovědnost vůči zachování Dumasova díla, zároveň však chce představit vzrušující dobrodružství pro současné diváky. Všechny postavy se podle něj budou zakládat na skutečně žijících osobách (stejně jako v případě Dumasova originálu). Uvidíme tedy, nakolik se tvůrcům podaří tyto ideály naplnit a zdali se pozice slavného díla z počátku 70. let konečně otřese v základech.

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom