16. dubna 2018 10:16

Svěříme své zdraví do rukou umělé inteligence? Už se stalo...

Jak technologie umělé inteligence transformují zdravotnictví

Může umělá inteligence předvídat naše zdraví?

Počítačové algoritmy, tedy tzv. umělá inteligence, anglicky Artificial Intelligence (AI), zásadním zrychlují pokrok ve všech odvětvích lidské činnosti. Nástroje kolem nás získávají schopnost „cítit“ a „předvídat“ naše potřeby či nebezpečné situace.

Zdravotnictví je pod doslovným útokem nových poznatků, metod i lékařských technologií. Kdy však tento pokrok pocítíme i v každodenní lékařské péči?

Podívejme se na možné cesty, jak může AI transformovat zdravotnictví:

- Zkrátit čekací doby. Nejde jen o významné čekání pacienta v čekárně, které má jistě nemalý dopad na psychiku i ekonomické ztráty, ale i o čekání lékaře na cokoliv (laboratoř, konzultaci či pacienta). Do zkušebních provozů se již dostávají AI systémy, které podobně jako při plánování ve firmách hledají tu nejoptimálnější cestu pro minimalizaci veškerého čekání.

- Zefektivnit přístup k informacím, odborným i administrativním. Běžný lékař je dnes zahlcen informacemi a schopnost sledovat veškerý pokrok v daném oboru tak prudce klesá. Knihovna lékařského výzkumu PubMed obsahuje 23 milionů odborných textů. Výsledkem je neschopnost lékařů využít nejnovější poznatky v praxi. Systém IBM Watson již prokázal schopnost zpracovat miliony stran za vteřinu, IRIS.AI dokáže pro uživatele inteligentně prohledávat veškeré dostupné publikace.

- Rozšiřovat své schopnosti pomocí AI asistentů. To, co dnes již začíná být běžné v oblasti spotřebitelského světa, kdy například Amazon Alexa či Google Assistant zjednodušují přístup ke službám či nákupům, významně pomůže při práci i doktorům, kteří mají často velmi zaměstnané ruce a nemohou tedy běžně ovládat klávesnici.

- Odstranění sice kvalifikované, ale rutinní práce. Například současná práce onkologa spočívá v nekonečném studování snímků tkání a hledání vzorů charakteristických pro rakovinu. AI již prokázala schopnost takovou práci nahradit, a to s vyšší rychlostí i přesností, umožňující například vyhodnotit větší počet snímků daného pacienta než je dnes běžné.

- Zrychlení odezvy lékařské péče. Cesta od domácího rozpoznání příznaků ke konečnému poskytnutí správné péče je dlouhá a násobně zkracuje schopnost vyléčení a zvyšuje náklady na péči. Dnes se začínají rozšiřovat nástroje AI pomáhající předběžné diagnóze a pracující s množstvím příznaků, které člověk není schopen vyhodnotit. Jedná se například o zpracování obrazu kůže, výrazu obličeje, pohybu či oční sítnice. Některé systémy již vykazují schopnost signalizovat neurologické problémy na bázi analýzy hlasového projevu.

- Zlepšování lékařské péče na bázi statistik. Například v Nizozemsku firma Zorgprisma Publiek pomocí AI analyzuje veškeré účty za poskytnutí zdravotní péče a hledá korelace naznačující, kde lékaři opakují stejné chyby.

- Zlepšení schopnosti spolupracovat či konzultovat problémy s dalšími doktory řešící podobné výzvy. AI může napomáhat vyhledávat vhodné partnery pro konzultace nebo zpřístupnit léčbu v rámci klinických studií, jako to dělá například společnost https://www.antidote.me.

Přijdeme o doktory?

Mnozí se obávají, že umělá inteligence bude v budoucnosti nahrazovat lékařské pracovníky. Opak je pravdou. S rozšířeními a odstraňováním administrativní a opakující se práce bude lékařský personál moci více času trávit skutečně s pacienty. Zároveň se zlepšující se prevencí a účinností bude lékařská péče levnější a dostupnější a bude ji tedy možné poskytovat v širším rozsahu.

Nejen ordinace a laboratoře

Revoluční změny v lékařské péči se však neodehrávají jen v lékařských zařízeních. Velcí technologičtí giganti, jako je Amazon, Apple, Google a Facebook, zvyšují své aktivity i v této oblasti. Google se svou společností Calico prodlužuje aktivní věk dožití lidí. Společnost Human Longevity, založená Craigem Venterem (který jako první sekvencoval lidský genom), Rayem Kurzweilem (visionářským autorem konceptu tzv. Escape Velicity) a Petrem Diamandisem, se zaměřuje na naprosto personalizovanou diagnostiku na bázi lidského DNA, bakteriálního DNA a veškerých dostupných snímkovacích technologií se zpracováním pomocí algoritmů umělé inteligence. Apple chce se svou platformou Apple Health, dostupnou na iPhone a iWatch, integrovat veškeré diagnostické informace včetně pohybu, spánku či výživy s poskytovateli různých diagnostických metod a léčebných doporučení. Společnost Microsoft oznámila založení nové divize zdravotnictví s cílem využívat technologie umělé inteligence.

Veřejné a tajné

Amazon počátkem roku 2018 najal špičkového experta Martina Levina do své divize tajných lékařských projektů známé jako „1492“. Spekuluje se o tom, že Amazon začne prodávat léky na předpis a jeho mluvící asistent Amazon Alexa v tom bude hrát velkou roli. Jednoho dne se možná zeptáte dr. Alexy „Jaký přípravek potřebuji na svou vyrážku?“ a Amazon vám jej do hodiny doručí dronem společně s léky, které vám předepsal doktor, a před tím samozřejmě provede kontrolu, zda je kombinace léků vhodná pro váš zdravotní profil a nedojde ke vzájemnému ovlivnění či problému s alergií.

Použití dronů při rychlé lékařské pomoci již bylo vyzkoušeno a například rychlé doručení defibrilátoru (AED) může být v řadě případů tím rozhodujícím momentem pro přežití pacienta.

Virtuální realita místo pohovky u psychologa

Umělá inteligence čím dál tím víc vniká do oblastí vývoje léků a nových léčebných postupů. Například firma Insilico Medicine využívá algoritmy pro provádění virtuálních klinických testů a vytváření nových léčivých molekul pomocí neuronových sítí. Proces vývoje se tak daří řádově urychlovat.

Další oblastí, kde umělá inteligence pomáhá, je psychologická pooperační péče. Je vyzkoušeno, že pokud je pacientovi umožněno se po operaci ponořit do umělého světa virtuální reality s relaxační tematikou, snižuje se či úplně eliminuje spotřeba analgetik.

Další firma, X2AI, vytvořila psychologického kouče, který pomáhá osamoceným pacientům v průběhu domácí rekonvalescence po operacích. Dopady na zrychlení rekonvalescence jsou ohromující.

Je zajímavé, že v rámci našeho AI startup incubator, inkubátoru startupů umělé inteligence, máme největší počet přihlášených startupů právě z oblastí zdraví a životního stylu. Ukazuje se, že technologické možnosti rostou takovou rychlostí, že je zde velký prostor nejen pro technologické giganty, ale i pro malé, nově vzniklé firmy.

Text: Petr Šrámek

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom