Stačí jedna minuta cvičení denně, tvrdí nová studie. Jak takové cvičení musí vypadat?
Jde o intenzitu!
Tým kanadských vědců zjistil, že jedna minuta intenzivního cvičení má stejné kladné účinky na naše zdraví jako tři čtvrtě hodiny mírného tréninku. Experti ale varují, že cvičení s vysokou intenzitou znamená i vyšší nebezpečí poranění a není pro každého.
Výmluvy, že nemáte na fyzickou aktivitu dost času a že nemůžete chodit cvičit nebo běhat do parku, už neplatí. Skutečně stačí jedna minuta cvičení, ale opravdu velmi intenzivního, a pozitivní efekt na naše tělo je stejný jako při tradičním mírném cvičení provozovaném 45 minut. Výzkum vědců z McMasterovy univerzity v kanadském Hamiltonu zveřejnil časopis Plos One.
Vědci rozdělili 27 mužů (pokus se ženami hodlají uskutečnit v budoucnu) se sedavým zaměstnáním na tři skupiny: první skupina cvičila intenzivně třikrát týdně po dobu 12 týdnů. Druhá skupina cvičila po stejné období umírněně a třetí skupina byla kontrolní a vědci od ní nepožadovali, aby měnila své zvyky. Cílem studie bylo zjistit, zda jsou mezi dvěma druhy cvičení rozdíly.
Intenzivní cvičení trvalo celkem deset minut, které byly rozděleny takto: třikrát dvacet vteřin intenzivního cvičení na rotopedu, mezi nímž byly vždy dvě minuty uvolněné jízdy, aby účastníci studie nabrali sil. Předtím měli dvě minuty na rozehřátí a potom tři minuty na odpočinek. Cvičení tedy trvalo celkem deset minut, ale jen jedna minuta byla věnována skutečně intenzivnímu a vyčerpávajícímu cvičení.
Při mírně zatěžujícím cvičení šlapali účastníci studie na rotopedu 45 minut vcelku a mírným tempem a měli stejnou dobu na rozehřátí a vydechnutí jako ti, kdo cvičili intenzivně. Po 12 týdnech cvičení byly výsledky mezi těmito dvěma skupinami pokusných osob velmi podobné, pokud jde o inzulínovou rezistenci, kardiorespirační zdatnost, glykemický index či vliv na svaly a další parametry.
Skupina pokusných osob, která cvičila intenzivně, šlapala na rotopedu celkem šest hodin, z nichž bylo 36 minut vysoce náročných. Skupina, která cvičila mírně, šlapala celkem 27 hodin.
"Na metabolické úrovni předurčuje vysoce intenzivní cvičení mnohem vyšší EPOC efekt (spotřeba kalorií po cvičení), a to vysvětluje větší kladné působení, které může být tímto typem tělesné aktivity dosaženo," vysvětluje profesor na Parmské univerzitě Gianfranco Beltrmi, prezident lékařského a antidopingového výboru IBAFV a expert na sportovní lékařství a kardiologii.
"Je však třeba zdůraznit, že cvičení s velmi vysokou intenzitou znamená i větší nebezpečí úrazu. Není tedy pro všechny, ale jen pro ty, kdo jsou ve velmi dobré fyzické kondici," citoval jej italský deník Corriere della Sera.
ČTK