Spočívá úspěch v pozornosti? Tyhle tipy ji pomohou vytrénovat
Těkavá a nestálá pozornost je v čase sociálních sítí a rychlého užívání médií v podstatě standardem. Jenže to je možná problém, který odděluje ty skutečně úspěšné od marně se pachtící většiny.
Většina z nás to téměř určitě zná. Máme velké ambice ohledně toho, kolik toho během dne stihneme, ale nakonec nám čas proteče mezi prsty a my smutně přemítáme nad tím, kam se všechny ty minuty a hodiny poděly. Možná je však problém někde trochu jinde než v promrhaném čase – konkrétně totiž v pozornosti. Už několikrát jsme psali o tom, že pozornost je velmi cenná komodita, s kterou není radno plýtvat. A musíme to napsat znovu.
Technologie ničící pozornost
Vědec a akademik Cal Newport má v tomhle tématu jasno: většina z nás je neustále vyrušována ze systematické práce množstvím distraktorů, tedy všelijakých atraktivních prvků, jež nám ztěžují koncentraci na cíl. To se týká především digitálních podnětů – e-mailů, sociálních sítí a všelijakých upozornění, jimiž jsou naše telefony a počítače prošpikované. Newport prosazuje digitální minimalismus a nutno uznat, že není zdaleka jediný – většina současných guru v oblasti produktivity si uvědomuje, že se nám vztah k technologiím poněkud vymkl z rukou a moderní výdobytky nám efektivní práce do značné míry komplikují.
Newport svou nejznámější knihu pojmenoval Hluboká práce, a takto též označuje typ činnosti, v níž je člověk doslova ponořen, nenechává se vyrušit a soustředěně pracuje na určitém úkolu. Tak prý vypadá kvalitní práce, již Newport vyjádřil rovnicí „kvalitní práce = investovaný čas x hloubka soustředění“. Z této rovnice je tudíž patrné, že nejde jen o samotnou časovou investici, nýbrž i o způsob, jak člověk s časem naloží; pokud tedy denně zůstáváte o hodinu déle v práci, ale stejně všechen čas strávíte jen brouzdáním po Facebooku a občasným vyplňováním tabulek, můžete se sice před kolegy tvářit jako pracant, ale reálně se jedná o vyhozené a promrhané hodiny…
Pozorností k úspěchu
A co tedy s tím? Tak předně, jak už možná tušíte, Newport a ostatní digitální minimalisté radí výrazně omezit čas s mobilním telefonem; třeba během práce na počítači, pokud ho k něčemu vyloženě nepotřebujete, ho nechte ve vedlejší místnosti. Tedy zcela v duchu „sejde z očí, sejde z mysli“. Vyzkoušejte také meditaci či podobné techniky na zklidnění a zpřítomnění – právě ukotvení se v přítomnosti bez zbytečného přemítání o minulosti či budoucnosti je pak klíčem k efektivně strávenému času, v němž budete navíc pociťovat mnohem vyšší míru štěstí. Můžete vyzkoušet i různé aplikace na blokování Facebooku či jiných webových stránek po určitou dobu, čímž se vyhnete neustálému pokušení.
Všechna tato doporučení jsou přitom vcelku snadno realizovatelná, i na meditaci může stačit pouze několik minut denně. Nebuďte na sebe přísní a nechtějte všechno hned, to pak většinou nikam nevede. Ale postupné drobné změny se obvykle nakumulují a po pár týdnech se nestačíte divit, co všechno je rázem jinak. Není náhodou, že právě pozornost bývá leckdy nazývána měnou úspěchu – kdo chce něčeho dosáhnout, bez poctivého soustředění se jen těžko někam dostane…
Text: MS