Rusko objevilo pět nových ostrovů. A vůbec to není dobrá zpráva
Nové ostrovy v Rusku souvisejí se změnami klimatu. Ale má to obrovské množství dalších souvislostí.
Důkaz oteplení
Většinou jsou zeměpisné objevy přijímány nadšeně a s radostí – přece jen odhalit na naší stále lépe zmapované planetě něco nového se nepodaří každý den. Jenže oznámení objevu světu neznámých ostrovů v Rusku bylo přijato buď s rozpaky, nebo dokonce se zděšením. Jak je to možné?
Ostrovy totiž byly objevené jen díky postupující klimatické změně, která rozpouští arktický led – tento objev tedy jen podtrhuje hloubku problému, jehož pomyslným vrcholem ledovce jsou obrovské lesní požáry na Sibiři.
Na možnou existenci ostrovů jako první upozornila už roku 2016 ruská univerzitní studentka, která studovala satelitní snímky Arktidy. Zaznamenala na nich útvary, které tam neměly co dělat – ostrovy v místech, kde byl doposud jen led. Existenci ostrovů nyní potvrdilo ruské Ministerstvo obrany, které do oblasti vyslalo výzkumné plavidlo Vizir. „Topografický průzkum potvrdil existenci těchto nových ostrovů,“ oznámilo ministerstvo v tiskové zprávě. „Byly vyfoceny a zdokumentovány,“ dodali ruští úředníci.
Ostrovy jsou velké od 900 do 54 tisíc metrů čtverečních a nacházejí se poblíž souostroví Novaja Zemlja a Země Františka Josefa. Tato území dnes obývají pouze vojáci a ovládá je ruská armáda. V podstatě se jedná jen o kusy kamení pokryté maximálně tak lišejníky.
Všechny nově objevené ostrovy byly až doposud zakryté ledem Nansenova ledovce, který je v Rusku známý více pod jménem Vylka. Nyní je ledového příkrovu zbavilo globální oteplování způsobené zvyšujícími se teplotami mořské vody i vzduchu.
Arktické změny nejen v Rusku
Právě Arktida zažívá v současné době nejprudší a nejsilnější změny klimatu, oteplování je zde cítit zdaleka nejsilněji – a letošní léto v tom bylo obzvlášť kruté. Severozápad Ruska letos zažil za polárním kruhem teploty až 29 stupňů Celsia a jedna švédská vesnice za polárním kruhem dokonce dosáhla dříve neuvěřitelného rekordu 34,8 stupňů Celsia – stalo se 26. července 2019.
V Grónsku letos odtálo jen během července 197 miliard tun ledu, k obřím ztrátám ledu dochází také v Rusku. Například jedna loňská studie popsala, že v letech 2011-2015 došlo k dvojnásobné ztrátě ledu oproti předchozímu, stejně dlouhému období. Arktida se otepluje dvakrát až třikrát rychleji než zbytek planety – a podobných objevů, jako je pětice ruských ostrovů, bude v dalších letech přibývat.
Rusko i USA si od toho slibují nové obchodní cesty i nová naleziště surovin, ale i kdyby k tomu došlo, musí se země za polárním kruhem potýkat s extrémním narušením tamní biodiverzity, tání permafrostu, na němž stojí tamní města, ale také na uvolňování nebezpečných bakterií, které leží v této „věčně zmrzlé“ a nyní tající půdě celé miliony let. Je otázkou, zda je svět na tyto hrozby připravený...
Text: Martin Kolář