Rusko má létajícího protitankového drona. Bude to propadák, nebo trhák?
Spojená korporace na výrobu přístrojů (součást Rostech), resp. firma Systempro, představila před několika dny celou plejádu bojových bezpilotních dronů. Nejzajímavější je koncept multikoptéry s protitankovým granátometem RPG-26.
Firma Systempro před několika dny na robotické konferenci nedaleko Moskvy představila hned čtyři bezpilotní stroje: robotický bezpilotní vrtulník, pozorovací a průzkumnou multikoptéru a útočnou multikoptéru s protitankovým granátometem.
Představené drony mohou kooperovat společně jako jeden bojový komplex – provádět průzkum bojiště, sledovat bojiště a v případě nutnosti ničit cíle. Stejně tak lze používat drony samostatně.
“Vybavení Systempro je navrženo k efektivní náhradě vojáků tam, kde je to možné, ať už to je při provádění průzkumu, hlídkování, sledování, kartografie, transportu nebo bojové mise,” uvedl při prezentaci Sergej Skokov, zástupce ředitele firmy Rostec.
Ruské drony získaly určitou míru autonomie, která jim dovoluje plnit část úkolů nezávisle na lidském operátorovi. Základem je autonomní let a navigace. “Tito roboti se mohou pohybovat vzduchem bez podpory operátorů, vybírat si své vlastní trasy, provádět průzkumné práce a komunikovat s ostatními drony a robotickým systémy,” uvedl Skokov.
Robotický vrtulník je určen ke sledování bojiště, k meteorologickému pozorování a dopravě užitečného nákladu (munice, léky, proviant, atd.) na bojiště. Dolet vrtulníku je několik set kilometrů. Nosnost není známa.
Na jedné fotografii je vrtulník vybaven dvojicí jednoranných granátometů ráže 40 mm – může tak fungovat i pro ozbrojený útok nebo obranu.
Průzkumná multikoptéra vystoupá až do výšky několik tisíc metrů a umí objevovat a rozpoznávat cíle v reálném čase. Naopak pozorovací multikoptéru lze využít ke koordinaci dělostřelecké palby za pomocí satelitních navigačních systémů.
Výše popsané drony a schopnosti nejsou tedy na současném trhu s bezpilotními systémy nikterak výjimečné. "Přelomovým" konceptem je však útočný dron – výkonná multikoptéra, kterou lze osadit různými zbraňovými systémy. V současné době je testována střelba z granátometu RPG-26.
“Může střílet protitankové granátomety RPG-26. Testujeme také další produkty, například protitankové raketové systémy RPO-A Šmel a RŠG-2 (RPG-26 s termobarickou hlavicí – pozn. red.),” uvedl na robotické konferenci Maxim Skokov, šéf oddělení pro budoucí vývoj Spojené korporace na výrobu přístrojů.
Podle Maxima Skokova dokáže multikoptéra s protitankovým granátometem střílet horizontálně i vertikálně – pokud je dron přímo nad obrněným vozidlem (ideální díky slabému hornímu pancíři tanků). V současné době firma pracuje na zlepšení přesnosti dronu.
Není jasné, zda je projekt financován státem nebo jde o soukromou iniciativu firmy. Nepochybně jde však o technologické demonstrátory, které mají firmě poskytnout potřebné know-how ve vývoji malých bojových dronů s kolmým startem a přistáním.
Nejsou také k dispozici bližší technické informace o strojích, a především o útočné multikoptéře. Technologie multikoptér jsou však po celém světě velmi podobné a nelze je příliš obejít (především kvůli bateriím).
Co dalšího má Rusko ve svém droním arzenálu? Čtěte pokračování článku na webu Armádní noviny!
Článek přinášíme ve spolupráci s Armádními novinami.