Nový kalkulátor vám ihned řekne, kolika lidem můžete zachránit život, když budete nosit roušku
S rouškou, nebo bez ní? Tohle dilema teď řeší spousta z nás. Jisté ale je, že je nošení roušek zřejmě nejlepším nefarmaceutickým prostředkem, jak zabránit šíření nového koronaviru.
Rozdíl mezi tím, jestli roušku nosit budete, nebo ne, je podstatný. Zakrytím dýchacích cest prakticky zabráníte kapénkám s případnou infekcí šířit se volně do vašeho okolí. A nejde jen o kýchání nebo kašel – kapénky chrlíte i při běžném hovoru.
Rouška ale do jisté míry funguje i opačně a v závislosti na materiálu a době, po kterou ji máte nasazenou, významně snižuje množství potenciálně infekčních částic, které můžete vdechnout.
Spočítejte si, kolik lidí zachrání vaše rouška
Spočítat, jaký vliv má nošení nebo nenošení roušky na šíření nemoci COVID-19, si můžete pomocí on-line kalkulátoru, který vytvořili dva polští studenti doktorandského studia v Krakově a Poznani. Kalkulátor pracuje se statistickými údaji a typem roušky, na základě čehož odhadne, kolik lidí ochráníte před nemocí COVID-19 tím, že nosíte roušku.
rousky kancl Zdroj: istock.com
Použití je jednoduché. Nejprve zvolte možnost, zda nosíte, nebo nenosíte roušku. Následuje výběr typu roušky – bavlněná, chirurgická nebo z jiného materiálu – nebo respirátoru (na výběr je třída N95 odpovídající respirátoru s úrovní ochrany FFP2).
Další údaj je reprodukční číslo R, které udává, jak rychle se nemoc šíří. To je defaultně nastavené na hodnotu 2,5 udávající, že nakažená osoba předá infekci zhruba dvěma dalším lidem. Posledním údajem, který nastavíte, je procento lidí, kteří masku nosí.
Při zadání běžných údajů v kalkulátoru většina lidí zjistí, že svou rouškou ochrání během 14 dnů před infekcí až 19 dalších lidí. A pokud vyjdeme ze smrtnosti viru SARS-CoV-2, znamená to, že jeden člověk díky tomu nezemře – v době druhé vlny pandemie nemoci COVID-19 více než potěšující zjištění.
Autory kalkulátoru založeném na populární službě @OmniCalculator jsou Dominik Czernia, student doktorandského studia na Institutu nukleární fyziky v Krakově, a Joanna Michałowská, která studuje doktorandské studium na poznaňské Univerzitě lékařských věd.