Remdesivir: Zatím neschválený lék proti koronaviru se může nasadit i v Česku
Odborníci, kteří po celém světě paralelně pracují na vývoji vakcíny proti novému koronavitu SARS-CoV-2, potřebují na její vývoj 18 měsíců. Do té doby by s léčením nemoci COVID-19 mohly pomoci léky, z nichž nejnadějnější je zřejmě Remdesivir.
O jeho možných účincích proti koronaviru se mluvilo už v lednu, šlo ale o jediný případ zaznamenaný v USA. Samotný lék už několik let vyvíjí společnost Gilead a jde o širokospektrální antivirotikum určené především k léčbě infekcí způsobených viry Ebola a Marburg. Problém je, že zatím nebyl prokázán jeho účinek s jedinou výjimkou, a to u koronaviru vyvolávajícího onemocnění MERS. Právě tato shoda je nadějná i pro nynější pandemii.
„S ohledem na mimořádnou situaci, kdy pro léčbu závažného zdravotního stavu způsobeného onemocněním COVID-19 není možné použít jinou alternativu registrovanými léčivými přípravky, považuje SÚKL za doloženou jak jakost přípravku, tak jeho bezpečnost,“ uvedl ve svém stanovisku Státní ústav pro kontrolu léčiv.
Opatrná naděje
SÚKL tak dal zelenou použití Remdesiviru pro české pacienty, kteří jsou kvůli onemocnění COVID-19 ve vážném stavu. Na jeho stanovisko vzápětí reagovalo i Ministerstvo zdravotnictví ČR schválením použití Remdesiviru v Česku. Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly je ve vážném stavu pět lidí, z nichž čtyři jsou na umělé plicní ventilaci a jeden nemocný je napojen na mimotělní oběh.
Nasazení léku, který se podává v podobě infuze, ale nebude nijak rychlé. Podle SÚKL tento neregistrovaný léčivý přípravek bude dodáván do lékáren nebo zdravotnických zařízení na základě schválení léčby společností Gilead s.r.o. Žádost o takovou léčbu pro konkrétního pacienta musí podat lékař příslušného zdravotnického zařízení. Podle Romana Prymuly může tento proces trvat dva dny.
Už začátkem března také přišla z Itálie zpráva o možném účinku léků na artritidu, jejichž použití by mohlo snížit imunitní reakci organismu na napadení novým koronavirem a zmírnit tak průběh nemoci COVID-19. Samotný virus ale tato případná léčba nelikviduje.
(mih)