9. července 2023 06:00

Infikované maso v Polsku zřejmě zabíjí kočky. Může ohrozit i člověka

Poprvé virus H5N1 u mrtvé polské kočky veterináři potvrdili 18. června a od té doby tam ptačí chřipka zabila dalších minimálně 15 zvířat. Mrtvé kočky přitom byly jak venkovní, tak domácí bez kontaktu s dalšími zvířaty, natož s ptáky.

První kočku s podezřelými dýchacími a neurologickými potížemi přijal veterinář v západním Polsku 18. června. Od té chvíle se podobné symptomy objevily už u téměř stovky koček po celé zemi a pro mnohé z nich byla nemoc fatální. Na virus H5N1 zatím otestovali dvacet z nich. U šestnácti se virus potvrdil.

Zvířata umírají ve velmi krátkém čase,vysvětlila polským novinářům situaci veterinářka Paulina Grzelakowska. „Nemoc postihuje kočky každého věku, čistokrevné i křížené, venkovní i domácí, ty, které majitelé očkují, i ty, se kterými na očkování nikdo nechodí.

V minulosti už se stalo, že se ptačí chřipka na kočku přenesla po pozření nakaženého ptáka. Bylo tomu tak v jednom případě ve Francii a u několika koček ve Spojených státech. V tomhle případě ale odborníci tuhle možnost museli vyloučit. Mnohé nakažené kočky byly totiž výhradně domácími mazlíčky a do styku s jakýmkoli ptákem, živým či mrtvým, se rozhodně nedostaly. Oproti jiným případům je navíc infikováno mnohokrát víc jedinců. Co tedy způsobilo tohle podivné a nebezpečné ohnisko nemoci?

Jediný zdroj

Vědci se na to snaží co nejrychleji přijít, protože virus ptačí chřipky H5N1 je v současnosti nejpravděpodobnějším kandidátem na příští pandemii. Hrozí nám kvůli němu na třicet procent. Po celém světě už na ptačí chřipku zemřelo anebo kvůli ní bylo zabito víc než 100 milionů ptáků, a virus zabíjel i lidi, kteří se přímo nakazili od infikované drůbeže. Smrtnost některých kmenů se pohybuje v děsivých číslech – mezi 50 a 60 procenty. Jeho mutace už se navíc bohužel začaly objevovat a hlavně šířit i mezi savci. Odborníky vyděsil hlavně případ ze Španělska, kde se počátkem roku 2023 nemoc přímým přenosem šířila mezi norky na farmě.

Přečtěte si také: Španělská chřipka zabíjela víc než obě světové války. Odkud virus doopravdy přišel?

To, co o kmenu viru H5N1 objeveného u koček v Polsku zjistili, je proto vlastně spíš uklidňující. Infekce sice nepochází od nemocných racků, které v zemi nedávno zaznamenali a kteří jediní nabízeli alespoň nějaké vysvětlení, jak kočky k viru přišly, příčina by nicméně v infikovaném mase přece jen mohla být. Ovšem v tom, co mazlíčkům podali nic netušící majitelé.

Jisté potvrzení téhle teorie poskytl vzorek masa, které jedna z nakažených koček zkonzumovala, a v němž odborníci virus našli. Polský veterinární institut navíc při podrobném genovém zkoumání virů zjistil, že virové kmeny v tělech devíti ze zemřelých koček jsou si blízce příbuzné, což naznačuje, že skutečně pocházejí ze stejného zdroje. Odhalili také, že jde o kmen podobný tomu, který v červnu našli u čápa v Tarnówě.

Bude se muset maso testovat?

Jestli hrozí riziko přenosu H5N1 trávicím traktem i u lidí, to zatím není jasné. Do nedávna se mělo za to, že tomu tak není, a nenašli se o tom žádné důkazy, výzkumníci ale v poslední době debatují o opaku. „S přihlédnutím k tomu, co jsme zjistili, se zdá rozumné požadovat po veterinární službě a hygienických kontrolách, aby maso dostupné v Polsku na přítomnost viru H5N1 testovali,“ uzavřeli výzkumníci z polského veterinárního institutu. „Nejde jen o kočky, ale tenhle virus ohrožuje i lidské životy.“

Zdroj: BNO news, WHO, Portalspozywczy.pl, TVN24.pl

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom