26. května 2021 14:00

Ptačí chřipka ohrožuje 46 zemí včetně České republiky, může se přenést na člověka. Kde se u nás nejvíc šíří?

Ptačí chřipka není ve světě žádnou novinkou. Kmen známý jako H5N8 nyní přesto dělá vědcům vrásky na čele, protože když nebudeme opatrní, může dojít k další nebezpečné pandemii.

Čínští vědci vydali v odborném časopise Science varovný článek, který se týká kmene chřipkového viru známého už od roku 2010. Nese označení H5N8 a jak jeho historie dokazuje, umí se šířit velmi snadno a rychle.

Od roku 2010, kdy ho poprvé našli u jedné z kachen v Číně, se objevují další a další ohniska. Vědci tento druh ptačí chřipky našli už ve 46 zemích světa včetně České republiky a to jak ve velkochovech drůbeže, tak mezi volně žijícím ptactvem. Jen u nás už kvůli němu museli veterináři během posledních pěti let vybít statisíce ptáků a šíří se i letos, hlavně na Plzeňsku a Benešovsku.

Vir je nakažlivý i pro lidi

Donedávna nebyl tento virus spojován s onemocněním u lidí, to se ale bohužel změnilo v únoru 2021, kdy se jím v Rusku nakazilo sedm zaměstnanců drůbeží farmy. Všichni měli podle Světové zdravotnické organizace zcela asymptomatický průběh.

Právě tento incident je ovšem důvodem, proč nyní odborníci vyzvali k opatrnosti a v novém článku doporučili zvýšit bezpečnostní opatření při práci s drůbeží. Kmen H5N8 podle nich jednoznačně prokázal schopnost mezidruhového přenosu a má proto potenciál způsobit „ničivou pandemii“.

Virus vykazuje vysokou smrtnost

Vědci upozorňují, že jakmile dojde k překročení mezidruhové hranice, obvykle trvá jen velmi krátkou dobu, než se virus adaptuje natolik, že bude schopný se šířit mezi novými hostiteli. Kmen H5N8 navíc u ptáků vykazuje značnou smrtnost a ve velkochovech drůbeže na něj umírají i desetitisíce jedinců.

Z bodu, ve kterém se nyní nacházíme, je však k další nezastavitelné pandemii naštěstí velmi dlouhá cesta. Přesto, anebo spíš právě proto odborníci považují za nejlepší přijmout preventivní opatření už nyní. Zavedení standardních hygienických i protiepidemických opatření a dohledu nad velkochovy drůbeže, tržišti i volně žijícím ptactvem by mohly případné rychlé šíření viru zpomalit natolik, aby se katastrofický scénář nenaplnil.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom