2. ledna 2025 10:15

Speciálně vycvičení psi zahnali na útěk smečku vlků. Jejich týmovou práci zachytily kamery

Pastevečtí psi zůstávají stále nejefektivnějším způsobem, jak ovce nebo krávy před predátory chránit. A vítězně dokáží vyjít i z konfrontace s celou vlčí smečkou.

Ani v době elektrických plotů, speciálních kamer a dalších důmyslných bezpečnostních opatření, která jsou většině lidí snadno dostupná, nedají mnozí chovatelé dobytka dopustit na pastevecké psy. Ti se od ovčáckých psů v mnoha věcech liší. Jsou většinou o dost větší a oproti hbitým koliím, honáckým psům a dalším známým plemenům šlechtěným k nahánění ovcí, také bývají dost těžkopádní. Vzhledem k tomu, že v popisu jejich práce je ochrana stáda před predátory jako jsou vlci, kojoti nebo medvědi, je to více než třeba.

Na úspěšný zásah pasteveckých psů proti smečce vlků se můžete podívat tady:

Přečtěte si také: Vlčí smečka funguje jinak, než se dosud myslelo. Konečně proběhl pořádný výzkum

Psi během noci pravidelně obcházejí teritorium a monitorují jej. Většině útoků jakéhokoli predátora tak dokáží předejít; jejich přítomnost stačí na to, aby zvířecí útočníky odradili. Výjimečné ale nejsou ani případy, kdy dojde k přímé konfrontaci a psi musí predátory zahnat na útěk. K tomu, že by se pes s útočícím vlkem nebo medvědem střetl, dochází jen vzácně; psi jsou vycvičení k tomu, aby predátory zaháněli, nikoli zabíjeli. Pokud už dojde k potyčce, bývá to v případech, kdy pes překvapí predátora přímo během útoku na kořist.

Pozorní a pohotoví

K tomu, aby byl pastevecký pes schopný stádo ochraňovat tak efektivně, jako to zvládli psi na videu, potřebuje samozřejmě výcvik. Ten spočívá v pozvolném seznámení s dobytkem, ovčáckými psy i s tím, co se od štěněte v budoucnu očekává. Nejvíce práce v tomto ohledu místo samotných majitelů dobytka odvedou starší, zkušenější pastevečtí psi. Představit jim nového člena smečky ale není úplně snadné a vyžaduje to trpělivost a správné vedení ze strany majitele.

Zároveň je třeba, aby si štěně pasteveckého psa rychle vytvořilo silné pouto se stádem, které má ochraňovat; tato vazba je dokonce silnější než ta, kterou mají ke svým majitelům. Dospělí a správně vedení pastevečtí psi proto vždy preferují zůstávat v blízkosti své „rodiny“, tedy stáda, které střeží.

Naplno se do práce mohou psi vrhnout až ve chvíli, kdy jsou dospělí a jejich majitelé jsou si stoprocentně jistí, že budou svou práci dělat tak, jak mají. Není proto výjimkou, že samostatně a bez dozoru je možné psa se stádem nechat teprve ve věku okolo dvou let.

Zdroj: Agrilife Today, Life on the Range, Grazing

Video, které jste mohli minout: Dinosauři nebyli prvními monstry pravěku. Podívejte se, jaké obludy vládly Zemi před nimi

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom