Vlčí smečka funguje jinak, než se dosud myslelo. Konečně proběhl pořádný výzkum
Okolo podoby vlčí smečky panuje spousta nepřesností. Výzkum totiž býval založený na smečkách, které vědci pozorovali v zajetí. Jak se ale ukázalo, ve volné přírodě věci fungují úplně jinak.
Alfa pár, beta, prostřední ranky a omega. Pokud jste si představovali, že přesně takhle fungují vlčí smečky v divoké přírodě, budeme vás muset vyvést z omylu. V minulosti odborníci vztahy ve vlčí smečce takto kategorizovali, protože pozorovali jedince v zajetí.
Skutečně přesně vypozorovat, jak se chová vlk ve volné přírodě, se povedlo až díky moderním technologiím, včetně dronů. A ukázalo se, že „alfa pár“ je vlastně tak trochu mýtus.
Jak smečka vzniká
Vlci mezi sebou rozhodně nedrží hierarchii podobnou armádě, jak si mnozí možná myslí. Vlčí smečka se většinou zrodí tak, že se osamělá samice spojí s osamělým vlkem. Tento „dominantní pár“ pak vyvede potomky, a ti tvoří jeho smečku.
Čtěte také: U Prahy se pohyboval vlk, na dálnici ho srazilo auto a nepřežil. Není jasné, odkud pochází
Jak velká tato smečka bude, to je otázka. Většina smeček (respektive rodinných klanů) má mezi 4 a 10 členy. Známe ale také případy, kdy byla skupina vlků daleko větší. V takové „rodině“ pak nejsou jen rodiče a potomci, ale také tetičky, strýčkové, dědečkové, babičky… a dokonce i „adoptovaní“ členové.
Pak už je hierarchie smečky dobře vidět. Není ale podobná zažitému armádnímu zřízení, spíše jde o právo se rozmnožovat. Výše postavený pár se rozmnožuje více často a dokonce omezuje reprodukci ostatních členů; někteří níže postavení vlci se nerozmnožují vůbec. Na výchově mláďat se podílí celý klan.
Rodičovský pár ovšem hraje roli i v dalších oblastech života smečky, například při lovu, kdy koordinuje činnost jednotlivých členů.
Zdroj: Wolfhaven.org, NPS.gov, Scientific American.
Video, které jste mohli minout: Lední medvěd je prakticky nezastavitelným lovcem. Podívejte se, jak dostihne svou kořist.