Průměrné, nebo geniální? V čem spočívá kvalitní myšlení
Obvykle si myslíme, že jako génius se člověk musí narodit. Neházejme však flintu do žita, protože určitým vzorcům myšlení se lze i naučit a z pásma průměru se bájné genialitě alespoň přiblížit. Jak přemýšlejí ty nejinspirativnější mozky planety?
Určitě se vám to stane každou chvíli. Když posloucháte někoho inteligentního, nestačíte žasnout nad jeho mentálními konstrukty. Takhle bych já nikdy přemýšlet nedokázal, řeknete si. Ovšem pozor, genialita není jen výsadou hrstky nadaných, jejíž taje jsou většině z nás zapovězeny. Autor a úspěšný podnikatel Michael Simmons studoval, jak leckteré opěvované mozky přemýšlejí, a zjistil, co mají společného třeba Elon Musk, Warren Buffett, Jeff Bezos a další úspěšní byznysmeni. A z jeho poznatků se můžeme poučit i my.
Klíč v našem mozku
V kognitivní psychologii, jedné z nejprogresivnějších oblastí současného zkoumání mysli, narazíme na termín „mentální model“. Jedná se o jakési zvnitřnění vnějšího světa, tedy naše interní reprezentace všeho, co se kolem nás děje. Ačkoli si to totiž jen těžko přiznáváme, naše vidění světa rozhodně není zcela objektivní, nýbrž upravené našimi specifickými filtry – jistě znáte, že když ve skupině lidí vstoupíte do místnosti, každý si na první pohled všimne něčeho jiného. Ukládáme si do paměti ty informace, jež považujeme za důležité, a s tímto základem následně srovnáváme vše nové, s čím se setkáme. A na základě našich zkušeností si vytváříme modely o celém světě, jeho jednotlivých součástech i druhých lidech.
Zní to možná trochu složitě, ale přitom se jedná o zcela přirozené procesy, s jejichž pomocí žijeme neustále. Podobné modely navíc neustále vytváříme a na základě nově získaných informací upravujeme; přičemž ideálním stavem je samozřejmě to, abychom modely neustále zlepšovali. Podle Simmonse se právě v práci s mentálními modely liší mozek těch nejinspirativnějších myslí od většiny nás, průměrných – geniální myslitelé totiž se svými mentálními modely pracují uvědoměle a proaktivně.
„Musk vidí lidi jako počítače a mozek jako software, ten nejdůležitější produkt, který vlastníme. Jelikož neexistují společnosti, které by tento mozkový software designovaly, stará se o to sám, stejně jako o denní testování a zlepšování,“ popsal způsob myšlení Elona Muska Tim Urban, který ho komplexně zpovídal. Obdobná práce s vlastní myslí je typická pro většinu úspěšných lidí. Jenže co to konkrétně znamená?
Geniální myšlení pro každého
Podle lékaře Davida Deutsche je normální, že „základy jednoho oboru slouží rovněž jako základy oborů jiných. Spoustě věcem dokážeme porozumět díky tomu, že se dostaneme do hloubky, a zároveň je tak pochopíme v celé šíři. Je to jako v architektuře, kde doslova každá budova stojí na tomtéž základě – zemi.“ Obdobně jsou tedy myšlenky napříč různými oblastmi poznání propojené. Což trochu připomíná i myšlení geniálního Leonarda Da Vinciho, o němž jsme nedávno také psali.
Svět a společnost se navíc neustále mění a dnešní specializaci může být už zítra k ničemu. Snaha porozumět podstatě našeho světa je však už tisíce let neměnná – a ti, kteří byli v této aktivitě úspěšní, se následně stali těmi nejzajímavějšími osobnostmi v dějinách. Je tedy užitečné se snažit bojovat s předsudky, stereotypy a podobnými až příliš rigidními koncepty, jež nám brání v hlubším poznání; otevřená mysl je základem pro pochopení různých mentálních modelů a tím pádem i kultivaci našeho nahlížení na svět.
Text: MS