Proč se nedá odolat chipsům? Vědci znají odpověď
Chipsy jsou jeden z nejchytřeji vymyšlených pokrmů na zemi, tvrdí vědec a specialista na výživu Steven Witherly.
Vědec to řekl v rozhovoru pro časopis New York Times Magazine. Popisoval jednu konkrétní značku sýrových chipsů, ale platí to obecně pro všechny podobné pochutiny. Tyto dobroty jsou vymyšlené tak, že rovnou několika způsoby obelhávají náš mozek.
Faktor rozpustnosti
Podle Witherlyho je hlavním podvodem to, že se sýrové chipsy téměř okamžitě rozpouštějí v ústech. Díky evoluci a zkušenostem se stovkami různých potravin naše tělo ví, že cokoliv se rozpustí v ústech, nemá velkou kalorickou hodnotu. A mozek tak tělu říká: „Tohle klidně můžeš jíst pořád.“
Čím dál slabší pohlaví. Ženy dnes úplně ztrácí svaly
V potravě, kterou jedli naši předkové a prapředkové, se totiž pokrmy podobné chipsům vůbec neobjevovaly. A proto se jednoduché biologické mechanismy v našem těle nejsou schopné přizpůsobit tak inovativní potravě, jako jsou chipsy. Přestože jsou kalorickou bombou, naše tělo je chápe stejně jako třeba ovoce…
Další problém je v tom, že všechny substance v chipsech spouštějí v našich tělech konkrétní procesy. Například tuk a cukr dávají tělu signál: „Tohle obsahuje energie, je dobře, že to jíš!“ Obrovský vliv má i sůl, na niž jsou tyto dobroty víc než bohaté. Bez soli se nedokážeme obejít, tělo ji vyhledává – a tak je pro nás její chuť velmi příjemná. To, že jí přijímáme mnohem víc, než je nutné, už nám tělo neřekne: během vývoje člověka jako živočišného druhu jsme se zatím do situace, kdy je soli příliš, nedostali, tělo na to proto nemá připravené varovné signály.
Podle spisovatele Michaela Mosse o tomto efektu firmy vyrábějící chipsy, křupky a podobné dobroty dobře vědí. Jejich výzkum je zaměřen na to vyvinout pochutiny, které v nás vyvolávají neustálý pocit hladu a lžou našemu mozku, že to, co tělo přijímá, mu nedává žádnou energii. Moss tvrdí, že složení těchto dobrot je vymýšlené celými týmy expertů. Proč?
Jak nevypnout mozek
Hlavní příčinou, proč už odmítáme jídlo, je to, že je mozek přesycen jednou chutí. To organismu naznačuje, že už má dané látky dostatek a víc jí nepotřebuje. Proto jsou chipsy navržené tak, aby v nich žádná chuť nehrála hlavní roli. Proto je u těch nejúspěšnějších produktů tak těžké popsat, jaká vlastně byla jejich chuť...
I když si to mozek neuvědomuje, má pojídání tohoto druhu potravy pro náš organismus následky, a to následky dost vážné. Přesné statistiky o vlivu této potravy sice neexistují, ale máme dostatek náznaků. Není náhodou, že právě země, které mají největší spotřebu chipsů, trpí nejvíc obezitou svého obyvatelstva. Klasickým případem jsou Spojené státy americké.
Facebook způsobuje depresi a izolaci, tvrdí vědci v nové studii
Za pouhých 30 let se počet obézních Američanů a Američanek zvýšil z 15 procent v roce 1980 na 36 procent v roce 2010. Spotřebě chipsů neuškodila ani ekonomická krize – spíš naopak. Pro Američany se staly levné chipsy potravinou, která je pro ně dostupná i v ekonomicky špatných časech. Ještě větším problémem je, že chipsům nejvíce podléhají mladí lidé. Není jisté, jestli v tom má nějakou roli biologie, čísla o obezitě mladých jsou však jednoznačná: v roce 1980 mělo nadváhu jen 5 procent teenagerů, roku 2010 to byl už trojnásobek!