Problém: Po legalizaci marihuany začaly v USA umírat spousty lidí. Proč?
Marihuana rozhodně není žádné pekelné zlo, ale neměly by se zamlčovat ani její stinné stránky...
Marihuana má rozhodně spoustu pozoruhodně kladných stránek; ani její největší zastánci by však neměli zapomínat na to, že její konzumace přináší i problémy. Na jeden z nich teď nečekaně narazili ve Spojených státech.
Ve státě Washington byla marihuana pro všechny účely legalizována na konci roku 2012. Jenže se podle nejnovější zprávy organizace monitorující bezpečnost na silnicích ukazuje, jaká je daň. V letech 2013 a 2014, tedy těsně po legalizaci, se zdvojnásobil počet smrtelných dopravních nehod zaviněných řidičem pod vlivem marihuany. Procento takových případů vyskočilo z 8 na 17 procent: každý šestý řidič, jenž způsobil „smrťák“ požil před jízdou marihuanu.
Největší problémem je podle studie vypracované AAA Foundation for Traffic Safety je, že zákonné limity nastavené státem Washington pro množství povolené marihuany zkonzumované před jízdou jsou nevědecky stanovené a velmi problematické. Pro řadu řidičů je toto kvantum příliš rizikové a silně ovlivňuje jejich schopnosti správně a bezpečně se rozhodovat.
Stanovit hranici, kdy je množství THC v krvi ještě bezpečné, se ukazuje jako klíčový problém – a to jak pro vědce, tak pro zákonodárce. Na rozdíl od alkoholu se totiž efekt marihuany výrazně liší člověk od člověka: u řady testovaných osob nijak neovlivnilo jejich řidičské schopnosti ani extrémní množství požívané marihuany, zatímco u jiných vedlo k razantnímu poklesu koncentrace již množství minimální…
K tomu se připojují další dva problémy: množství THC se velmi liší podle druhu marihuany, její kvality a mnoha dalších faktorů – sám uživatel tedy jen těžko pozná, jaké množství THC má právě v krevním oběhu. Navíc se THC na rozdíl od alkoholu z oběhu jen tak nedostane: řada pravidelných uživatelů má v krvi tuto látku prakticky permanentně, a to i když ji zrovna nebere.
„Je logické, že zákonodárci i veřejnost by chtěli vytvořit funkční zákonné hranice pro množství užívané marihuany – podobně, jako je tomu u alkoholu,“ píše se v tiskové zprávě. „V případě marihuany však tento přístup nefunguje. Není zkrátka možné vědecky objektivně a přesně tento problém kvantifikovat.“