Kouření marihuany v mládí? V dospělosti to nemá žádné špatné důsledky, tvrdí vědci
Jaký vliv má marihuana na lidské zdraví? Velmi překvapivě - žádný...
Těm, kdo v mládí dlouhodobě konzumují marihuanu, se říká „smažky“. Povídá se o nich mnohé, většinou ale nic dobrého. Jenže jak jsou na tom doopravdy a jaký vliv na jejich pozdější život konzumace marihuany má?
Právě na hledání odpovědi na tuto otázku se zaměřili vědci z University of Pittsburgh a Rutgers University. Studovali dopady chronického užívání marihuany na dospívající chlapce, pro svou studii jich získali 408. Výsledek své práce zveřejnili v odborném časopise Psychology of Addictive Behaviors.
„Co jsme zjistili, bylo pro nás docela překvapení,“ popsal výzkum jeho vedoucí Jordan Bechtold. „Nenašli jsme žádné rozdíly mezi duševním ani tělesným zdravím – a to bez ohledu na množství marihuany, kterou mladíci během dospívání konzumovali.“
Ve Spojených státech je marihuana a především otázka její legalizace velkým tématem. Od té doby, co ji některé státy legalizovaly, se na její výzkum vrhá čím dál více vědeckých týmů. Psychologové, kteří prováděli tento, očekávali, že najdou spojení mezi užíváním marihuany mezi dospívajícími a pozdějšími projevy zejména psychických problémů, jako jsou deprese nebo halucinace, ale také těch tělesných –např. rakoviny nebo dýchacích problémů. A nic…
Nic z toho se nepodařilo prokázat - a to tato práce patří k jedněm z mála, které prováděly výzkum důsledků na opravdu velkém vzorku a dlouhodobě; v tomto případě po dlouhé dvě desítky let! Protože ve vzorku byly zastoupeny různé etnické skupiny, mohli vědci také řešit, jestli alespoň některé menšiny nejsou vůči konzumaci marihuany citlivější. Výsledek? Ani tady se nepodařilo nic prokázat…
„Chtěli jsme naší prací přispět k debatě o legalizaci marihuany,“ uvádí ve výše zmíněném článku Bechtold. „Ale jde o velmi komplikované téma, takže žádná jednotlivá studie by neměla být vnímána izolovaně…“