USA VS. Marihuana. Nesmyslný boj nese trpké ovoce
Marihuana a USA – boj na život a na smrt.
Drug Enforcement Administration (DEA), tedy Národní úřad pro kontrolu obchodu s drogami, je jednou z amerických vládních agentur, jejíž speciální agenti mají boj s těmi nejtvrdšími drogami v popisu práce. Patří mezi ně i léčivé konopí.
Úřad vznikl v roce 1973 a v současnosti má kolem 10 000 zaměstnanců. Už od svého vzniku se zaměřuje na marihuanu, která patří mezi nejrozšířenější drogy vůbec. DEA ji po celá desetiletí považuje, i přes veškeré dokázané pozitivní lékařské účinky, za zlo a snaží se ji důsledně potírat. Má k tomu zajímavý byrokratický důvod. Už od svého vzniku má totiž marihuanu zařazenu v seznamu nejnebezpečnějších drog. „Spekuluje se o možnosti, že Drug Enforcement Administration do léta přezkoumá svůj "Seznam I" v němž je marihuana postavena na roveň heroinu coby nejnebezpečnější droga na světě. Velmi málo Američanů ví či rozumí systému, kterým DEA drogy klasifikuje. Přezkoumání Seznamu I a pozice konopí v něm ukazuje, že úrovně „seznamu“ jsou vysoce kontroverzní a pochybné,“ napsal odborný měsíčník Scientific American.
Boj o legalizaci nebo léčebné využití konopí má v (nejen) v USA silné politické pozadí.„Marihuana... nikdy nebyla určena jako lék. Není bezpečná, nemá efektivní medicínské využití, je u ní vysoké riziko zneužití a nedá se používat v medicíně.“ cituje Scientific American koordinátora veřejných záležitostí Russe Baerea, který zprostředkovává přenos informací mezi americkým Kongresem a DEA. S tím zásadně nesouhlasí uznávaný světový odborník v oblasti chemie kanabioidů Lumír Hanuš, který o konopí tvrdí, že je jedním z nejbezpečnějších známých léčiv. „Konopí se od pradávna používalo jako přadná a léčivá rostlina a také jako rekreační droga. Jako přadná rostlina se pravděpodobně používalo již před více než dvaceti tisíci lety na Moravě či před dvanácti tisící lety v Číně. Jako léčivá rostlina se používalo již před pěti tisící lety v Číně. K léčbě jej užívali také starověcí Asyřané, Egypťané, Indové a později Řekové a Římané. Z jeho psychoaktivních účinků se radovali Skytové a další národy až po dnešek,“ napsal v Revue České lékařské akademie.
Za pravdu mu dávají zkušenosti českých malopěstitelů vyrábějících si konopné masti. „Nemůžu si léčbu konopnou mastí vynachválit. V obou kolenech mám kloubní endoprotézy a neznám nic lepšího na snížení bolesti,“ shrnuje Kristina K. své několikaleté zkušenosti s podomácku dělanou konopnou mastí. Dokonce i někteří američtí lékaři uznávají léčebné vlastnosti konopí. „Samozřejmě, že konopí má lékařská použití. Jsem onkolog a neuplyne den, abych nedoporučoval pacientům konopí pro úlevu od nevolnosti, nechutenství, bolesti, nespavosti a depresí. Zkrátka to funguje," říká Donald Abrams z University of California. Je jedním z mála vědců, kteří v USA získali velmi omezené, vládou schválená dodávky konopí pro aplikovaný výzkum na lidech.
Ne vždy bylo konopím tak vysoko na americkém pranýři. Do roku 1942 byly kanabioidy součástí oficiálních lékopisů. Jenže došlo k silnému zpolitizování boje o konopí, do kterého se zamíchal jak rasismus, tak politická a byrokratická neschopnost. Zatímco lékaři poukazují na extrémně nízkou návykovost a léčivé účinky DEA trvá na vysoké společenské nebezpečnosti. Americký stát Colorado v roce 2012 zlegalizoval marihuanu pro rekreační užití, což v praxi znamená, že se v tomto státě dá legálně koupit. Ovšem zdanil její prodej třiceti procenty s tím, že vybrané peníze budou použity v resortu školství. Prodej konopí se v Coloradu rozběhl tak vysokým tempem, že zmiňované daně překročily zákonný strop daný americkou legislativou a není vyloučeno, že se část vybraných daní bude vracet.
Jak píše Scientific American: „Mnoho lékařů je frustrováno neústupným postojem DEA, úřadu, který ignoruje desítky odborných studií.“ Americká medicína stojí v přímém ideovém rozporu proti speciálním agentům. V roce 2014 zemřelo na předávkování opiáty 19 000 Američanů. Na předávkování konopím ani jeden. Ale zdá se, že to není pro DEA argument. Marihuana patří mezi nejužívanější drogy i v České republice. Naštěstí ale není potíraná jako hašiš a o jejich léčebných vlastnostech se vede seriozní diskuze. Díky za to.
Text Topi Pigula