3. února 2025 13:00
Adam Vala

Opravdu máte příšerný hlas? Vysvětlujeme, proč ho vnímáte úplně jinak než ostatní

Pokud se neživíte svým hlasem a dávno jste se nenaposlouchali, pravděpodobně už jste zažili ten nepříjemný okamžik, kdy slyšíte svůj vlastní hlas na nahrávce. Zní cize, nepřirozeně, někomu možná až nepříjemně, a najednou cítíte soucit se všemi, kteří vás kdy museli poslouchat. Ale nebojte, jednak jsou už všichni ostatní na váš hlas zvyklí a jednak s tímhle pocitem nežijete sami.

Důvod, proč váš hlas na nahrávkách zní jinak, spočívá v rozdílu mezi zvukem přenášeným vzduchem a zvukem přenášeným kostmi. Jak popisuje studie University of Tokyo, když mluvíte, slyšíte svůj hlas nejen prostřednictvím zvukových vln šířících se vzduchem do uší, ale také prostřednictvím vibrací, které se šíří vaší lebkou. Právě tento „kostní“ přenos zvuku, který probíhá v těsné blízkosti spirálové dutiny ve vnitřním uchu alias hlemýždě, dává vašemu hlasu hlubší a bohatší tóny. Naopak, když slyšíte svůj hlas na nahrávce, vnímáte pouze zvuk přenášený vzduchem a bez vibrací přenášených lebkou tak k přirozenému zesílení hlubších tónů nedochází.

Cesta zvuku do mozku

Kdybychom měli být ještě konkrétnější, proces přenosu zvuku do mozku je následující. Zvukové vlny, které se šíří vzduchem, vstupují do zvukovodu, kde narazí na ušní bubínek. Odtud jsou vibracemi přeneseny na tři drobné kůstky ve středním uchu – kladívko, kovadlinku a třmínek. Tyto kůstky předávají vibrace dále do již zmiňovaného hlemýždě, který je převádí na ony elektrické signály, jež mozek následně zpracuje jako zvuk.

Při přenosu zvuku prostřednictvím kostí se vlny šíří přímo přes spánek k hlemýždi, který zpracovává vibrace obdobným způsobem jako při přenosu skrze zvukovod. Tento způsob přenosu je tak účinný, že i se zacpanýma ušima stále slyšíte svůj vlastní hlas, například když si pobrukujete melodii. A protože je váš mozek zvyklý poslouchat vlastní hlas tímto způsobem, může znít cize, když vzruchy putují do mozku jinak. Navíc se ukázalo, že lidé mají sklon být k vlastnímu hlasu extrémně kritičtí, ať už ho vnímají jakkoliv.

Čtěte také: Slunce je obří zvon, který denně naštěstí neslyšíme. Poslechněte si, jak zní

Studie z roku 1966 zveřejněná časopisem APA PsycNet zjistila, že lidé hodnotí svůj hlas negativněji než hlasy ostatních. Zatímco u cizích hlasů se zaměřují spíše na obsah, gramatiku nebo osobnost mluvčího, u svého vlastního hlasu se soustředí na jeho kvalitu a tón – a to je přesně ten moment, kdy přichází nepříjemný šok. Ostatní ale vnímají váš hlas jinak, takže zůstaňte v klidu.

Zdroj: University of TokyoAPA PsycNet

Video, které jste mohli minout: Dáváte si skleničku před spaním? Nedělejte to, radí vědkyně a popisuje neblahé účinky alkoholu

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom