Přijdeme o nepromokavé bundy? EU zakazuje výrobu jedné z komponent
Tak jako se slovo „lux“ stalo synonymem pro vysavače, „presso“ pro celou paletu různých druhů káv, tak se „goretex“ stal symbolem pro kdejaký nepromokavý kus oděvu. Teď hrozí, že o něj přijdeme. A „může“ za to EU.
Na trhu existuje celá plejáda látek, které mají onu obdivuhodnou vlastnost, že molekulu vzduchu propustí, ale molekulu vody mající mnohem větší velikost, už nikoliv. Důsledkem je, že odpařující se pot projde ven, ale dopadající kapky deště neproniknou dovnitř. Goretexová membrána má více než 1,4 miliardy na centimetr čtvereční, nejnovější jeho odvozeniny disponují na stejné ploše ještě větším počtem pórů. Tím se látka stává neprostupnou pro tekoucí vodu a zároveň umožňuje skrze sebe výpar. Póry jsou totiž přibližně 20 000krát menší než kapka vody a nepromokavosti navíc nahrává fyzika. Povrchové napětí vody neumožňuje kapce „protéct“ tak malou skulinou.
„Škodič“ z výroby
Odpůrci a kritici Evropské unie mají o důvod víc vykřikovat věty o „diktátu z Bruselu“. Zkratkovitá informace může mimo jiné vypadat takto: Směrnice EU zakazuje vyrábět gore-tex. Pokud za tím tušíte nějakou souvislost a očekáváte nějaké „ale“, jste na správné stopě.
Při výrobě nepromokavých membrán se používají perfluorokarbony (PFC), což je hodně široká skupina látek u nichž jsou vazby uhlík–vodík nahrazeny vazbami uhlík–fluor. Odborníci zjistili jejich škodlivost lidskému zdraví a bohužel PFC mohou do lidského organismu proniknout mnoha způsoby. Od konzumace kontaminované potravy (používají se při výrobě obalových materiálů), inhalací (aerosoly impregnačních prostředků, prachové částice na nich jsou PFC nachytané) nebo v malé míře také kůží (což jsou právě ony impregnované materiály). Jenže jejich použití je mnohem rozsáhlejší, od fotografického průmyslu, přes hasicí pěny, až po pokovovací procesy či výrobu polovodičů. „PFCs jsou látky průmyslově vyráběné. Z tohoto důvodu jsou nejvíce exponovány osoby, které se přímo na výrobě těchto sloučenin podílí, nebo PFCs zpracovávají na konečné produkty. Dotazníkové studie u zaměstnanců zhodnotily výskyt různých zdravotních obtíží (rakovinová bujení, onemocnění jater, žaludeční vředy, žlučové kameny, zánět žlučníku a močového měchýře apod.) ve spojení s expozicí PFCs,“ píše Pavlína Karáskové ve své bakalářské práci věnované výskytu perfluorovaných látek v prostředí.
Někteří výrobci na základě tlaku ekologických organizací už na problematiku toxicity PFC reagovaly dříve. „Odstraníme PFC z 85 procent našich výrobků do roku 2020. Kompletně PFC free pak bude portfolio našich produktů do roku 2023," uvedl v Hospodářských novinách manažer udržitelnosti Gore Fabrics Bernhard Kiel.
3 roky příprav
Ačkoli se může mluvit o „diktátu z Bruselu“, faktem je, že bude vyhlášena tříletá lhůta sloužící k tomu, aby se výrobci mohli změněné legislativě přizpůsobit. Důkazem, že to jde, je podobný program, který v USA vyhlásil United States Environmental Protection Agency (úřad lze ho přirovnat k našemu Ministerstvu životního prostředí).
Dovolme si spekulaci či spekulací zavádějící otázku. Zdraží se nové nepromokavé výrobky s odkazem na nový způsob výroby, novou legislativu či nové podmínky? Nebo se budou látky dovážet ze zemí, kde ekologické normy nejsou tak přísné?
Text: Topi Pigula