Ekoturistika je pro přírodu pohroma, bojí se ekologové. Proč?
Ten titulek má bohužel hlubokou logiku...
Ekoturistika se stává v posledních letech čím dál populárnější. Co to znamená? Návštěva různých oblastí světa s tím, že tyto pobyty podporují ochranu přírodu i lokální hospodářství, přičemž turisty víc než historické památky nebo nakupování zajímá právě příroda…
Jenže jak se ukazuje, má to nečekané vedlejší účinky – na přírodu nečekaně negativní. Vědci analyzovali údaje z více než stovky studií, které se vlivu ekoturistiky na přírodu věnují. Jejich souhrnná práce vyšla v říjnovém čísle odborného časopisu Trends in Ecology and Evolution.
Chráněné oblasti po celém světě navštíví 8 miliard turistů ročně. „Tato rozsáhlost ekoturistiky má vliv na změny životního prostředí, které je způsobené člověkem,“ obává se Daniel Blumstein, který se na práci významně podílel. Tento profesor ekologie a evoluční biologie na prestižní univerzitně UCLA. Čím lidé tak negativně ovlivňují přírodu během svých eko-dovolených?
Největším problémem je pouhá přítomnost lidí v prostoru přírodní rezervace; již jen blízkost lidí mění přirozené chování zvířat – která jsou potom snadněji zranitelná, například pytláky. Ale negativních dopadů lidské blízkosti na zvířata je více. Když se zvířata naučí, že lidé v jejich blízkosti pro ně nepředstavují nebezpečí, může se jim to později hodně vymstít. Lidská přítomnost má současně negativní vliv na dravce: pokud je kolem stáda sobů neustále smečka turistů s ozbrojenými průvodci, medvěd nebo vlk se k této potenciální kořisti nemá šanci přiblížit…
Vlivy jsou však také dlouhodobé, varují vědci. „Pokud jsou jednotlivá zvířata vystavena lidem – například turistům – mohou se u nich rozvinout vlastnosti, které je budou stát později život, například vlivem predátorů.“ Vědec dodává: „I malý počet lidských návštěvníků může mít netušeně velký dopad na velké populace zvířat.“
Podle ekologů má ekoturistika na životní prostředí podobně velký vliv jako domestikace nebo urbanizace.