Může v prezidentských volbách v USA dojít k remíze? Američané s tím počítají a mají řešení
Těsný souboj republikána Donalda Trumpa a demokratické kandidátky Kamaly Harris o Bílý dům kupodivu nemusí mít okamžitého vítěze.
Prezidenta USA v zastoupení více než 161 milionů registrovaných voličů nakonec vybírá pouhých 538 volitelů. Jejich sudý počet ovšem logicky vyvolává otázku, co by se stalo v případě, kdyby oba kandidáti dostali shodný počet hlasů, tedy každý 269. Americký volební systém pamatuje i na tak nepravděpodobnou situaci a řešení vás možná překvapí.
Přečtěte si také: Atentát na Donalda Trumpa: Nechte mě obout si boty, žádal zraněný exprezident
Stalo se to jen jednou, a to v roce 1800. Tehdy byla ale pravidla volebního systému nastavena trochu jinak. Dnes platná úprava obsažená ve 12. dodatku ústavy počítá s tím, že pokud nezíská ani jeden z kandidátů většinu minimálně 270 hlasů, vloží se do hry obě komory Kongresu USA. A to tak, že členové Sněmovny reprezentantů zvolí prezidenta a senátoři viceprezidenta.
I tato pro někoho možná překvapivá procedura má ale svá úskalí. Na první pohled při počtu 435 členů dolní komory (konečně liché číslo!) remíza nehrozí, skutečnost je ale jiná. O prezidentovi by totiž nehlasoval každý člen dolní komory sám za sebe, ale pomyslnou ruku by zvedali jen zástupci každého z 50 států unie (ano, Washington, D. C., má v tomto případě smůlu). Takže opět hrozí, že ani jeden z prezidentských kandidátů nezíská většinu.
Kdo se nastěhuje do Bílého domu?
Celý proces by začal 6. ledna hned poté, co by Sněmovna reprezentantů zjistila, že žádný z kandidátů nezískal od volitelů potřebných 270 hlasů. Reprezentanti by mohli vybírat maximálně ze tří kandidátů s nejvyšším počtem volitelských hlasů, a pokud by se neshodli ani do 20. ledna, kdy v USA tradičně probíhá inaugurace nového prezidenta, vládl by z Bílého domu dočasně nový viceprezident. Toho ale nejprve musí zvolit členové Senátu, kterých je 100…
Donald Trump a Kamala Harris stejně jako jejich kandidáti na viceprezidenty J. D. Vance a Tim Walz by v takovém případě v lednu 2025 jen smutně přihlíželi tomu, jak v souladu s 20. dodatkem americké ústavy jejich zemi dočasně vládne předseda Sněmovny reprezentantů. Jestli by to byl republikán nebo demokrat, ovšem není jisté – i dolní komora Kongresu se totiž během prezidentských voleb 6. listopadu 2024 kompletně obmění.
Mohlo by vás také zajímat: Trump chce rozdávat lukrativní posty: Musk má masivně škrtat, Kennedy řešit jídlo a vakcíny
Situace, kdy by oba prezidentští kandidáti mohli získat shodný počet hlasů, vymodelovala na svých stránkách americká CNN. Na stránce 270towin si zase můžete vyzkoušet, jak by volby dopadly, kdyby se voliči v jednotlivých státech USA rozhodli jinak, než se tradičně předpokládá.
Zdroj: CNN, 270towin.com
Video, které jste mohli minout: Trump popelář. V oranžové vestě a kukavoze zesměšňoval Bidenův výrok o odpadcích