15. července 2024 17:35

Atentát na Donalda Trumpa: Nechte mě obout si boty, žádal zraněný exprezident

Střelba na Trumpa

Atentátník použil pušku AR-15, stejnou, jako střelec z Filozofické fakulty. Trumpa trefil jen do ucha.

Vystoupení bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na shromáždění jeho příznivců poblíž města Butler v Pensylvánii mělo být jedním z mnoha v jeho boji o návrat do Bílého domu. Jenže nebylo. Zatímco se za hlasitého skandování „USA! USA!“ v podvečer v sobotu 13. července Trump objevil za řečnickým pultíkem, tleskal a nastavoval tvář na všechny světové strany, chystal se na střeše budovy ležící mimo bezpečnostní perimetr mladý muž ke střelbě.

Přečtěte si také: ON-LINE: Chlap na střeše, hlásili lidé před útokem na Trumpa. Policie na výzvy nereagovala

43 sekund

Od plánovaného začátku exprezidentova projevu uplynulo pouhých šest minut, když 20letý Thomas Matthew Crooks ze vzdálenosti 130 metrů několikrát stiskl spoušť své poloautomatické pušky AR-15. Jedna kulka přitom prolétla Trumpovým pravým ušním boltcem. Exprezident se okamžitě ukryl za pultíkem a na jeho ochranu přiskočilo pět agentů bezpečnostní služby.

Otevřeným prostorem výstavního areálu několik kilometrů západně od Butleru, kde se shromáždění konalo, se vzápětí rozezněly další výstřely. Pouhých 43 sekund po první ráně pak jeden z agentů ohlásil, že střelec je mrtvý. Ochranka rychle postavila Trumpa na nohy a než ho doslova odvlekla do černého SUV, dopřála médiím i šokovaným divákům pohled na zakrvácené ucho a tvář bývalého prezidenta, který několikrát zamával vzdorně zaťatou pěstí.

Trump tak přežil první pokus o atentát na amerického prezidenta nebo exprezidenta od roku 1981, kdy byl před hotelem Hilton ve Washingtonu vážně zraněn Ronald Reagan. Zcela bez obětí ale atentát na Trumpa nebyl – střelec zasáhl tři účastníky shromáždění, přičemž jednoho zabil a dva těžce zranil.

Horké odpoledne v Butleru

Shromáždění v Butleru, ležícím asi 50 kilometrů severně od Pittsburghu, začalo už několik hodin před příjezdem exprezidenta. Ve slunečném a horkém odpoledni se na výstavišti shromáždilo několik tisíc stoupenců Donalda Trumpa, aby si nejprve vyslechli modlitbu, slib věrnosti a hymnu v podání 16leté dívky. Následovaly proslovy dvou senátorů podporujících Trumpovu kandidaturu. Jak diváci, tak hosté museli projít bezpečnostním rámem, což nejspíš budoucího atentátníka zaskočilo.

Detektory kovů jsou při takovýchto shromážděních součástí základní bezpečnostní procedury a například na amerických letištích bylo díky nim jen v první polovině roku 2024 zachyceno 3269 střelných zbraní. Thomas Matthew Crooks možná o účinnosti těchto zařízení věděl své, protože podle informací CNN upoutal pozornost policie, když se právě v blízkosti rámů choval podezřele. Informace o něm byla vysílačkou předána dalším policistům a agentům tajné služby s tím, že ho mají držet na očích.

Kam zmizel Crooks?

Jeden policista si Crookse skutečně všimnul ještě předtím, než začal střílet, nemohl ale zasáhnout. Podle šerifa okresu Butler Michaela T. Slupea policisté po upozornění na podezřelého muže začali prohledávat oblast vně bezpečnostního perimetru, přičemž zjistili, že Crooks je na střeše. Jeden policista vyzvedl druhého, aby se podíval za římsu. Střelec se otočil, uviděl důstojníka a namířil na něj zbraň. Ten se rychle stáhnul, čímž si nejspíš zachránil život.

Střelce na střeše zahlédl i Ben Macer, jeden z účastníků shromáždění. Podle televizní stanice KDKA o tom informoval uniformovaného policistu, bylo už ale pozdě. Právě když se všímavý Trumpův stoupenec vracel na své místo, zazněly výstřely.

Nedokončená věta

Bylo přesně 18:11 místního času (u nás již neděle 00:10 SELČ), Trump se díval vpravo a komentoval graf zobrazující statistiku imigrace. „Vy víte, že je trochu starý – ten graf, ten graf je starý několik měsíců,“ hřímal exprezident směrem k davu. „A pokud chcete opravdu vidět něco tak smutného,“ pokračoval, „podívejte se, co se stalo…“.

Trump už větu nedokončil. Zazněly výstřely, exprezident se chytil za ucho, udělal krok zpět a pak sebou plácnul na zem. „K zemi! K zemi! K zemi!“ křičel na Trumpa jeden z osobních strážců. Na pódiu se vzápětí objevilo pět agentů, kteří Trumpa obklopili a zastínili. Kulku letící k Trumpově hlavě zachytil na snímku fotograf The New York Times a držitel prestižní Pulitzerovy ceny Doug Mills:

Nechte mě obout si boty

Pět sekund po první střelbě zazněla další dávka rychle po sobě jdoucích výstřelů. „Co děláme? Co děláme?“ ptala se jedna z agentek, jejíž slova zachytil Trumpův mikrofon. „Připraven. Pohyb! Nahoru! Jdi, jdi, jdi,“ zněly rychlé povely bodyguardů, zatímco zůstávali ležet na Trumpovi. Na pódiu se objevili další agenti s dlouhými zbraněmi a taktickou výstrojí.

Pouhých 43 sekund od prvních výstřelů agenti potvrdili, že atentátník je mrtev. „Střelec zlikvidován. Střelec zlikvidován. Můžeme se pohnout?“ znělo od několika agentů. Po několikerém ujištění, že vzduch je čistý, zvedli agenti Trumpa na nohy. „Nechte mě obout si boty,“ vyhrkl Trump, jakmile se postavil. „Vydržte, máte zakrvácenou hlavu,“ opáčil jeden z agentů. „Pane, musíme se přesunout do auta, pane,“ řekl další agent. „Nechte mě obout si boty,“ trval na svém Trump.

Agenti se chystali dostat exprezidenta z pódia, když je znovu zastavil. „Počkat, počkat, počkat,“ vyzval je. Trump zvedl hlavu nad agenty, kteří jej obklopovali, a zdvihl zaťatou pěst. „Boj!“ vykřikl třikrát po sobě směrem k davu, který propukl v jásot. Cestou k autu Trump ještě jednou zastavil, znovu zvedl pěst a třikrát s ní zahrozil. Naposledy Trumpovu zaťatou pěst mohli jeho stoupenci vidět, když už seděl uvnitř černého SUV, které s ním zamířilo do nemocnice v Butleru.

Zranění exprezidenta nebylo vážné, což už o 30 minut později na síti X potvrdil tiskový mluvčí tajné služby.  To se ale nedalo říci o třech Trumpových stoupencích. Místní dobrovolný hasič a otec dvou dcer Corey Comperatore byl na místě mrtev, další dva muži, David Dutch a James Copenhaver, utrpěli vážná zranění a byli převezeni do nemocnice.

Americká puška

Motiv střelce 20letého premianta Thomase Matthewa Crookse, který byl registrovaným republikánským voličem a formálně tak i podporovatelem Donalda Trumpa, je předmětem vyšetřování. Jisté je, že střílel z poloautomatické pušky série AR-10/15, kterou mu koupil jeho nic netušící otec.

Jde o mimořádně rozšířenou zbraň, které se pro její oblibu přezdívá „americká puška“.  Legislativa omezující jejich dostupnost se v jednotlivých státech USA (a někdy dokonce i v jednotlivých městech) liší, nejliberálnější postoj panuje na jihu Spojených států, zejména v Texasu. Například střelec, který zahájil palbu v květnu 2023 v nákupním centru v texaském Allenu, byl ozbrojen třemi puškami AR-15 a dalších pět těchto zbraní měl v autě. Během střelby zabil osm lidí a dalších sedm zranil. Stejnou pušku použil také střelec, který v prosinci 2023 v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze zabil 14 studentů a dalších 25 zranil.

Mohlo by vás také zajímat: Prokletí amerických prezidentů: Náčelník Tecumseh zatím odsoudil sedm z nich k smrti

AR-15 je mimořádně přesná a účinná zbraň pro sportovní nebo loveckou střelbu, a to i na vzdálenost 550 metrů. Díky použitému hliníku a plastům je puška velmi lehká. Střílet může dávkami podobně jako třeba AK-47, v mnoha zemích včetně Česka je ale dostupná jen v samonabíjecí verzi. Zásobník je typicky na 30 nábojů.

Zdroj: CNN, Reuters

Video, které jste mohli minout: Donald Trump je po střelbě blíže k tomu stát se znovu prezidentem, míní expert

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom