Přehled nejdůležitějších událostí ve vědě v roce 2018
Naše věda na tom rozhodně není špatně. Posuďte sami
LEDEN:
24. - Čínští vědci ze Šanghaje oznámili, že naklonovali opice makaky stejnou metodou jako v roce 1996 naklonovali Britové ovečku Dolly - jednalo se o první naklonované primáty.
25. - Lidé zřejmě opustili Afriku už před 185.000 lety, což je zhruba o 80.000 let dříve, než se dosud předpokládalo. Vědci k tomu dospěli na základě analýzy úlomku čelisti nalezené v izraelské jeskyni.
ÚNOR:
4. - Desítky tisíc dosud neznámých staveb mayské civilizace, včetně pyramid a paláců, objevil mezinárodní tým vědců pomocí laserové technologie LIDAR na severu Guatemaly.
6. - Z floridského Mysu Canaveral odstartovala k prvnímu testovacímu letu těžká raketa společnosti SpaceX Falcon Heavy, nejsilnější raketový nosič současnosti. Soukromá americká společnost vizionáře Elona Muska chce raketu v budoucnu využívat k letům na Měsíc a Mars.
BŘEZEN:
14. - Ve věku 76 let zemřel světoznámý britský fyzik Stephen Hawking.
18. - Na předměstí arizonského města Phoenix se udála první smrtelná srážka samořiditelného vozidla s chodcem: vůz firmy Uber ovládaný autopilotem zabil chodkyni, která přecházela ulici.
20. - V Bezvěrově na Plzeňsku odhalili největší sluneční hodiny v ČR a údajně i na světě, funkci "stínové ručičky" zajišťuje 342 metrů vysoký stožár vysílače Krašov.
DUBEN:
2. - Američtí vědci ohlásili objev dosud nejvzdálenější hvězdy, kterou je modrý veleobr vzdálený 9,3 miliardy světelných let od Země. Hvězda, která dostala od svých objevitelů jméno Icarus, se nachází přinejmenším stokrát dál než jiné dosud známé nejvzdálenější hvězdy.
10. - Tým složený z českých a amerických vědců našel novou metodu, jak bojovat s rakovinou. Spočívá v tom, že se rakovinným buňkám odebere aminokyselina glutamin, která jim slouží jako palivo. Výsledky jsou tak slibné, že další výzkum podpořil zahraniční investor částkou zhruba 800 milionů korun. Na výzkumu se podílí Ústav organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR a Univerzita Johnse Hopkinse v Baltimoru v USA.
KVĚTEN:
15. - Českým archeologům se podařilo stanovit a posunout domnělou hranici starověké Baktrie. Jde o historické území na pomezí dnešního Afghánistánu a Uzbekistánu.
ČERVEN:
8. - Americká společnost International Business Machines (IBM) má nejvýkonnější superpočítač na světě - představila zařízení o více než dvojnásobné kapacitě dosavadního lídra, čínského Sunway TaihuLight. Superpočítač Summit se může pochlubit výkonem 200 petaflopů, zatímco výkon čínského Sunway je 93.
18. - Americký prezident Donald Trump oznámil, že americké ministerstvo obrany vytvoří nezávislou sekci vesmírných sil, která bude rovnocenná s ostatními ozbrojenými složkami.
ČERVENEC:
2. - Ve výzkumném centru ELI Beamlines v Dolních Břežanech vědci poprvé spustili nový laserový systém HAPLS, jehož maximální výkon je jeden petawatt.
3. - V pobřežním městě Alexandrie objevili archeologové 2000 let starý sarkofág z černé žuly o výšce 185 centimetrů, šířce 165 centimetrů a délce 265 centimetrů, který ležel v hloubce zhruba pěti metrů spolu s alabastrovou hlavou muže. Spekulovalo se, že by mohlo jít o sarkofág samotného Alexandra Velikého.
4. - Mezinárodnímu týmu vědců a zoologů z Německa, Itálie a Česka se podařilo uměle vyvinout embryo nosorožce, což je průlomový krok k záchraně vyhynutím ohrožených nosorožců severních bílých.
17. - Američtí vědci našli dalších 12 měsíců Jupitera. Známo jich tak už je 79.
25. - Skupina italských vědců informovala, že asi 1,5 kilometru pod povrchem Marsu se nachází velké, na 20 kilometrů široké solné jezero, kde by mohl existovat život. Své zjištění opírali o analýzy dat sondy Mars Express
27. - Úplné zatmění Měsíce, při kterém Měsíc prošel středem zemského stínu, bylo doprovázeno i velkou opozicí Marsu, což byl stav, kdy se Mars přiblížil k Zemi a zároveň byl proti Slunci.
SRPEN:
12. - Z floridského mysu Canaveral odstartovala raketa se sondou Parker Solar Probe, která zamíří ke Slunci a přiblíží se mu na rekordních šest milionů kilometrů.
16. - Mezinárodnímu týmu vědců, mezi nimiž byli i odborníci z Olomouce, se podařilo rozluštit celý dědičný kód jedné z nejrozšířenějších zemědělských plodin světa, pšenice seté. Na výzkumu trvajícím 13 let se podílelo 200 vědců z 20 zemí světa.
21. - Na povrchu Měsíce byla podle americké vesmírné agentury NASA definitivně potvrzena přítomnost vodního ledu.
23. - Vědci v časopise Nature zveřejnili poprvé důkaz o křížení dávno vyhynulých příbuzných moderních lidí, Denisovanů a neandertálců: vědci analyzovali kůstku, která byla nalezena v roce 2012 v jeskyni v pohoří Altaj na Sibiři nedaleko hranic mezi Ruskem a Mongolskem. Kůstka patřila asi 13leté dívce, která se narodila před zhruba 50.000 lety ze vztahu mezi denisovanským otcem a neandertálskou matkou
28. - Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) oznámila, že se jí podařilo dosáhnout dalšího milníku ve výzkumu Higgsova bosonu, když se jim podařilo dokázat jeho rozpad na dva takzvané kvarky b, neboli spodní kvarky.
ZÁŘÍ:
3. - Archeologové v Egyptě objevili zřejmě jednu z nejstarších vesnic nalezených v deltě Nilu, která pochází ještě z období před začátkem vlády faraonů. Sídlo z neolitické doby bylo nalezeno asi 140 kilometrů severně od Káhiry.
12. - Tým archeologů uveřejnil studii, podle níž shluk červených čar na kousku kamene objeveném v jihoafrické jeskyni představuje nejstarší známou lidskou kresbu. Po sedmi letech testů vědci vyhodnotili, že čáry vytvořila ruka člověka před 73.000 lety. Přelomový objev učinili archeologové v pobřežní jeskyni Blombos v Jihoafrické republice.
17. - Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Jusaku Maezawa. Oznámil to šéf americké společnost SpaceX Elon Musk. Cesta s prvním turistou k Měsíci by se podle agentury Reuters měla uskutečnit v roce 2023.
25. - Zprovozněna byla vysokorychlostní železnice spojující v délce 40 kilometrů Ben Gurionovo letiště u Tel Avivu s Jeruzalémem (vlaky jezdily rychlostí až 160 kilometrů za hodinu).
ŘÍJEN:
1. - Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získali Američan James P. Allison a Japonec Tasuku Hondžó za vývoj speciální imunologické léčby rakoviny.
2. - Nobelovu cenu za fyziku získali Američan Arthur Ashkin, Francouz Gérard Mourou a Kanaďanka Donna Stricklandová za průlomové vynálezy v oboru laserové fyziky.
2. - Čeští archeologové odkryli v egyptském Abúsíru vápencovou hrobku vysoce postaveného úředníka jmenovaného Kaires z poloviny páté dynastie.
3. - Nobelovu cenu za chemii získali Američanka Frances Arnoldová, Američan George Smith a Brit Gregory Winter, kteří se věnují výzkumu bílkovin.
11. - Start ruské lodě Sojuz MS-10 se dvěma novými členy posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se kvůli selhání jednoho motoru druhého stupně nosné rakety Sojuz-FG nezdařil. Záchranný systém loď úspěšně navedl na nouzové přistání v Kazachstánu.
20. října - Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) dosloužil teleskop Kepler, jehož úkolem bylo hledat vzdálené exoplanety podobné Zemi. Během své více než devítileté činnosti objevil přes 2600 planet existujících mimo naši sluneční soustavu.
LISTOPAD:
1. - Po jedenáctileté misi ukončila kvůli vyčerpání paliva činnost americká sonda Dawn, která byla do vesmíru vyslána v září 2007 a jejímž úkolem bylo zkoumat dvě největší tělesa (Ceres a Vestu) v hlavním pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem.
1. - Mezinárodní uskupení vědců zahájilo obří projekt nazvaný Earth BioGenome Project (EBP), během něhož chtějí odborníci v následujících deseti letech dekódovat genetickou informaci všech známých živočišných a rostlinných druhů na Zemi. Na přečtení DNA 1,5 milionu druhů se budou podílet dvě desítky institucí po celém světě a projekt má stát kolem 4,7 miliardy dolarů (přes 100 miliard korun).
5. - Ozonová vrstva se podle OSN zotavuje z vlivu nebezpečných látek, které zejména od konce 70. let minulého století způsobovaly její úbytek.
16. - Mezinárodní úřad pro míry a váhy (BIPM) rozhodl o nové definici kilogramu (jednotka hmotnosti), kelvinu (jednotka termodynamické teploty), ampéru (jednotka elektrického proudu) a molu (jednotka látkového množství). Nově se základní jednotka hmotnosti odvozuje od pevné hodnoty Planckovy konstanty a nikoli od etalonu kilogramu.
25. - Rostlinný genetik Jaroslav Doležel přezval hlavní Národní cenu vlády při předávání ocenění Česká hlava, který v srpnu oznámil, že se podařilo rozluštit celý dědičný kód pšenice seté.
25. - Čínský vědec Che Ťien-kchuej tvrdil, že geneticky upravil několik lidských embryí a že se z nich před několika týdny narodila dvojčata, holčičky LuLu a Nana. Pokud by se tvrzení potvrdilo, šlo by o první geneticky upravené děti.
26. - Americká sonda InSight úspěšně přistála na Marsu.
PROSINEC:
5. - V odborném časopisu The Lancet bylo oznámeno, že brazilská žena, které lékaři v září 2016 transplantovali v brazilském Sao Paulu dělohu od mrtvé dárkyně, jako první na světě porodila v prosinci 2017 po takovémto zákroku živé dítě, holčičku.
7. - Z kosmodromu Si-čchang na jihozápadě Číny odstartovala k Měsíci raketa CZ-3B/G3Z se sondou Čchang-e 4.
ČTK