Prázdná planeta: Do třiceti let se začne pozemská populace snižovat a už se to nikdy nezmění
Většina úvah o budoucnosti lidstva pracuje se současnými demografickými trendy – a ty jsou víceméně děsivé. Opravdu se populační trend změní?
Lidská populace v (ne)seriózních odhadech
Většina odhadů se shoduje, že pokud se neobjeví nějaká katastrofa s počty obětí desetinásobně přesahujícími 2. světovou válku, bude se na konci tohoto století na Zemi tísnit asi 11 miliard lidí, kteří budou zápasit o poslední zbytky fosilních, paliv, uranu a dalších neobnovitelných zdrojů.
Nová studie amerických ekonomů, kteří se věnují demografickým rozměrům ekonomické vědy, ale předvídá úplně jiný vývoj. Přibližně v době za třicet let dosáhne Země populačního vrcholu – pak se začne množství lidí na naší planetě snižovat. Dnešních počtů už lidstvo podle této práce nedosáhne nikdy, počet lidí se pak bude už snižovat pořád…
Jak je to možné?
Autoři John Ibbitson a Darrel Bricker to popsali v knize pojmenované Prázdná planeta (Empty Planet). Jejich hlavní argumentem je, že lidé pod vlivem informací mění svůj pohled na rozmnožování a normy i přístup k této otázce se v současné době po celé Zemi mění mnohem rychleji, než mohou naznačovat pouhá demografická fakta. Nastala totiž změna na mentální úrovni – zejména ženy přestávají vidět smysl svého života v rozsáhlé rodině.
“Ve 26 zemích světa jsme provedli průzkumy názorů žen na to, kolik dětí by chtěly. Ať to bylo kdekoliv na Zemi, vždy odpovídaly stejně: jedno nebo dvě,” uvedl Ibbitson v rozhovoru pro časopis Wired. “Vnější síly, které lidi nutily mít větší rodiny, mizí po celé planetě. Pozoruhodné je, že nejrychleji se to děje v rozvojových zemích,” dodal.
Tato práce je v rozporu s většinou demografických studií, takže samozřejmě není vůbec jasné, nakolik je věrohodná, ale její závěry znějí logicky – a některé demografické trendy i sociologické dotazníky tomuto pohledu nahrávají. Autoři se přitom vůbec nevěnují dalším dvěma zásadním faktorům. Jedním z nich je masivní rozšíření levné a fungující antikoncepce, kterou si dnes poprvé v dějinách může dovolit téměř kdokoliv. Druhým pak cílené snahy některých vlád o snižování vlastní populace – obávají se, že jejich země už tolik lidí jako dnes nebudou schopné uživit. Nejznámějším případem je Čína s její složitou a měněnou politikou jednoho dítěte, ale o zavedení stejných zákonů začali uvažovat také politici v Indii.
Kdy se lidstvo obrátí k demografickému poklesu?
Oba autoři věří, že jim demografické údaje dají za pravdu už za pár let – k jimi předpovídané změně by mohlo dojít přibližně v polovině tohoto století, ale první “vlaštovky” by se měly začít objevovat už během pěti až deseti let. Zemí, která velmi dobře vystihuje povahu této změny, je Japonsko, kde už úbytek obyvatelstva probíhá a země není schopná udržet svou populaci stabilní – situace tam dokonce zašla tak daleko, že tamní politici poprvé v dějinách uvažují o tom, že by své ostrovy otevřeli pečlivě vybíraným migrantům… Text: MK