Pastva ovcí má svou stinnou stránku. Likviduje kytky i motýly
Pastevectví je na mnoha místech dáváno za příklad způsobu trvalého udržování ekosystému. Jenže se ukazuje, že sebou nese i snížení biodiverzity krajiny.
Pastva ovcí stojí za tím, že na některých místech vyhynuly vzácné druhy květin a motýlů. Z bývalého vojenského prostoru v Milovicích na Nymbursku takto zcela vymizela například rostlina hořec křižatý a na ní závislý modrásek hořcový.
Vyplývá to z výzkumu Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. Pastva ovcí v posledních letech slouží jako forma péče o louky a pastviny.
"Klasickým příkladem je kriticky ohrožený modrásek ligrusový. U nás i jinde ve střední Evropě bylo vícekrát zdokumentováno úplné vymření izolovaných populací modráska kvůli dobře míněné pastvě ovcí v některých chráněných územích," uvedl entomolog Jiří Beneš z českobudějovické akademie věd.
Podle něj se ovce často pasou na nevhodných místech nebo špatným způsobem. Domnívá se, že především není přínosné používat ovce k péči o rozsáhlé, dlouhodobě zanedbané plochy o rozloze několika desítek hektarů. "Ovce jsou dobré na větší záhumenky, výborné na plochy, kde se střídá sečení a pastva, na pozdní přepasení ploch posečených v časném létě a podobně. Je zcela nevhodné spásat ovcemi plochy zarostlé křovím, třtinou a jinými hrubšími trávami, s velkým množstvím stařiny, kde se léta nic nedělo," řekl Beneš. Vědci proto doporučují pást ovce na menších plochách.
Ničení vzácných lokalit nastává podle odborníků proto, že v pastvě vidí lidé formu podnikání. "Pastva ovcí je dotována zhruba dvojnásobnou částkou než pastva skotu a koní. Kvůli možnosti vyššího zisku pak bývá užívána i na místech a v termínech, kdy to není vhodné," uvedl Dalibor Dostál ze společnosti Česká krajina.
ČTK