23. srpna 2020 00:05

Papírová utěrka vás bakterií zbaví, horkovzdušný osušovač má opačný účinek

Neříkejte, že vás po umytí rukou vodou a mýdlem na toaletě nikdy nenapadlo, jestli je lepší osušit je papírovými ubrousky nebo elektrickým osušovačem, případně je jen tak oklepat… Tohle zvláště v době pandemie silné téma má jednoduché vodítko – jde o to, s jak velkým množstvím bakterií na rukou z toalety odejdete.

Vědci testovali množství bakterií zanechaných na kůži po různých způsobech osušení rukou a došli k poměrně překvapivému závěru. Zatímco použití papírových utěrek nebo „nekonečného“ bavlněného ručníku zbaví vaše ruce 45–60 % bakterií, osušování horkým vzduchem jejich množství naopak v průměru o 225 % zvýší.

Jak vysvětluje australský lékař Karl Kruszelnicki, drží se uvnitř horkovzdušných osušovačů díky vlhkému prostředí ohromné množství bakterií a další pluky mikrobů jsou nachystané na jejich povrchu. Osušovače pracující s proudem horkého vzduchu tak vlastně na vaše ruce chrlí bakterie a další mikroby v kapénkách tvořících poměrně nechutný aerosol.

Trochu lepší situace je podle Kruszelnického u „tryskových“ osušovačů, které sice také zvýší množství bakterií na vašich rukou, zdaleka ale ne tak dramaticky, jako ty běžné.

A ještě k té vlhkosti

I když některé toalety k osušení rukou moc nelákají, zapomeňte na to, že si mokré ruce jen tak otřepete – vlhká pokožka totiž napomáhá přenosu bakterií mnohem víc, než suchá. Podávat někomu vlhkou ruku s rádoby omluvou, že „to je jen od vody“ tak působí nejen trapně, ale přímo nebezpečně.

Pokud jde o to, jak se co nejlépe zbavit vlhkosti, zjistila klinická studie z roku 2012, že 10 sekund utírání mokrých rukou jednorázovou utěrkou sníží jejich vlhkost na 4 %. A když vydržíte ještě o 5 sekund déle, klesne vlhkost na 1 %. Horkovzdušné osušovače jsou ale mnohem pomalejší – abyste snížili vlhkost rukou na 3 %, museli byste pod nimi držet ruce 45 sekund. Kdo z vás to dělá?

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom