10. března 2024 07:00

Panelák v centru Moskvy má miniaturní kuchyň. Lednici z nostalgického videa možná ihned poznáte

Počet obyvatel Moskvy se za posledních 70 let ztrojnásobil, což mimo jiné umožnila výstavba panelových sídlišť v každém volném koutu ruské metropole. Prohlídka běžného panelového bytu z doby, kdy se v Praze slavnostně otevíraly obchodní domy Kotva a Máj a prezidentem se stal Gustáv Husák, vás vrátí v čase o desítky let zpět.

Sehnat levný pronájem poblíž centra dvanáctimilionové Moskvy v nově postaveném domě je prakticky nemožné, to ale neznamená, že byty nejsou k dispozici. Musíte se ovšem zaměřit na starší obytné koncepty. Panelový dům z roku 1975, takzvaný typ chruščovka, prošel rekonstrukcí a zvenčí vypadá vcelku dobře, samotný byt se ale pyšní původní sovětskou vybaveností kříženou s ruským citem pro neotřelá technická řešení. Koneckonců, posuďte sami:

Přečtěte si také: Jak dnes vypadá byt v ruském paneláku? Detailní prohlídka zaujme nejen sovětskými tapetami

Za nájem 400 dolarů měsíčně (asi 9 300 Kč) Moskvanka získává byt v domě bez výtahu a jak sama podotýká i bez shozu na odpadky – ano, i ten sovětští architekti do paneláků dokázali zakomponovat. „Můj byt nevypadá hezky a není nový,“ konstatuje dívka rezignovaně a na prohlídku zve rovnou vyzbrojena kbelíkem, hadry a špachtlemi na strhávání tapet. Ty už toho skutečně mají hodně za sebou a spolu s vyloženě děsivými interiérovými dveřmi a zvláštně vyskládanými podlahami určují ráz bytu.

Kromě toho panelový byt obsahuje i neotřelá technická řešení, jako je automatická pračka zasahující do koupelny a záchodu zároveň (ve videu od 02:45 dále), nebo cosi jako nefunkční krb přistavený jako skříňka ke zdi (kolem 04:33). Za pozornost stojí i miniaturní kuchyň s lednicí sovětské výroby (06:25), kterou pamatují i mnohé české domácnosti. Autorka videa je nicméně spokojená, protože byt podle ní nepáchne a není v něm žádný hmyz.

Mohlo by vás také zajímat: Skvělá koupě, nebo past? Odborníci varují před lákavými nabídkami panelových bytů

Chruščovka bez výtahu

Panelové domy prošly v bývalém Sovětském svazu svým vývojem. Na počátku 60. let se rozšířily levné železobetonové, případně cihlové tří- až pětipatrové domy K-7 nazývané podle Stalinova nástupce Nikity Chruščova „chruščovka“. Neměly výtahy ani sklepy a sehraná parta stavařů zvládla postavit jeden dům za 12 dnů.

Panelové domy sdružené do rozlehlých sídlišť se budovaly v celém východním bloku a dodnes v nich bydlí velká část populace střední a východní Evropy. V Maďarsku žilo v roce 2011 v panelových domech 1,74 milionu obyvatel, v Polsku dokonce kolem deseti milionů (2019). V České republice bylo od 50. let minulého století do roku 1995 postaveno kolem 80 000 panelových domů s 1,2 milionem bytů. Dodnes v nich u nás žijí asi tři miliony lidí.

Zdroj: Russia BeyondArchitectural Histories

Video, které jste mohli minout: Husák byl jediný komouš, který sprdnul Brežněva. Kocáb srovnal dění na Ukrajině a okupaci

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom