Nepovedená reklama: Ochránci zvířat nechtěně přirovnali hmyz k černochům
Některé kampaně ochránců zvířat nepadnou vždy na úrodnou půdu – obzvláště tehdy, když se do sebe pustí hned několik skupin aktivistů. Co má společného rasismus s bojem za práva zvířat?
Největší světová neziskovka bojující za práva zvířat PETA vznikla v roce 1980 ve Spojených státech a od té doby se snaží prosadit po všech stránkách šetrnější nakládání se zvířaty. Je zřejmé, že se pohybuje na hodně tenkém ledě a sama se leckdy kontroverzím nevyhne. To se ukázalo i v nedávné reklamě, kterou připravila pro nejprestižnější reklamní blok roku – přestávku během Super Bowlu, finálového klání v lize amerického fotbalu NFL.
Rasismus mezi zvířaty
Animované video sleduje množství zvířat, kterak postupně poklekávají na jedno koleno za zvuku broukání americké hymny. To možná zní docela divně, ale za oceánem se jedná o velmi pochopitelnou symboliku. V roce 2016 totiž jeden z fotbalistů, Colin Kaepernick, odmítl při hymně hrdě stát a namísto toho poklekl právě na jedno koleno, což byl výraz protestu proti policejní brutalitě vůči afroamerické menšině. Tento krok byl následně vedením ligy NFL kritizován a považován za nedostatek respektu vůči americké hymně a vlajce.
PETA tímto krokem údajně bojuje proti „druhismu“ (volný překlad z anglického novotvaru „speciesism“, tedy jakési podobě rasismu vůči určitým živočišným druhům. Ochránci zvířat se snaží upozornit na to, že lidé přistupují k různým druhům různě, přitom podle organizace PETA by se všechna zvířata měla dočkat téhož zacházení. To je v zásadě pochopitelný čin, přesto se milovníci zvířat dočkali velkých odsudků. Podle jejich slov totiž bylo vysílání reklamy v prestižním čase zakázáno, a tak ji alespoň zveřejnili na sociálních sítích. Twitter však byl k tomuto počínání nekompromisní, neboť jej řada lidí považovala za znevažování hnutí jako Black Lives Matter, jež na rasismus ve společnosti upozorňují.
Střelba do vlastních řad
PETA se proto paradoxně stala terčem kritiky od těch, kteří by měli stát na její straně – aktivistů. Leckdo totiž vidí rozdíl mezi bojem za rovnoprávnost rozličných etnik a bojem za lepší podmínky pro zvířata. „Rozhodně není v pořádku srovnávat Afroameričany s medvědy a koni. To je totiž typický příklad toho, co si etnické menšiny myslí o environmentalistech – totiž že se více zajímají o zvířata než o práva lidí různých barev pleti,“ rozlítila se publicistka se zaměřením na klimatické změny Mary Annaïse Heglar. Prostě ne vždy se podaří dobré úmysly přetavit v dostatečně srozumitelnou realizaci…
Text: MS