Nový způsob boje proti rakovině kostí – 3D tisk
Vyřízneme kost s nádorem, vytiskneme její kopii a necháme zarůst. A rakovina má smůlu.
Při rakovině kostí je nutno nádor odstranit i s napadenou kostí, což v praxi znamená silný handicap pro nemocného člověka. Ovšem nejnovější posun v léčbě dává postiženým naději na plnohodnotný život.
V boji proti rakovině se vyplatí spojit síly
Australané dokázali, že když jde o život, a to v nikterak nadsazeném slova smyslu, stojí za to spojit znalosti a síly z různých oborů – od techniky přes medicínu až po politickou vůli. V Austrálii se v rámci projektu Just in time implants dali dohromady nejen výrobci implantátů z firmy Stryker, kteří úzce spolupracují s medicínskou sférou, ale zapojili se i vládní orgány, které celý projekt podpořily, a univerzitní týmy z akademické oblasti. Laika napadá smutný pohled do našich „vědecko-politických“ luhů a hájů, kde se sice verbálně vědě podpory dostávalo, ale v praxi se mnohdy vedly žabomyší války a přímá a jasná podpora, zejména v oblasti financí, nebyla příliš často na pořadu dne.
Vytiskneme si kost
Díky vysoce pokročilým zobrazovacím technikám je dnes možno přesně „vidět“ rozsah napadení, a tedy i jaký díl kosti bude nutno pacientovi odebrat. Při operaci se pacientovi odstraní napadená kost, ale zároveň se pomocí 3D tisku vyrobí její přesná kopie, která se na na samém závěru operace vloží na původní místo. Díky struktuře materiálů by mělo dojít k tomu, že se kosti spojí podobně, jako je to například v případě zlomenin.
Projekt Just in time implants u protinožců jasně ukázal, že pokud se odloží stranou ideologické překážky a pozornost je věnována na jasný cíl pomoci lidem postiženým rakovinou kostí, výsledky pak mohou být využity v léčbě nejen v Austrálii, ale kdekoli ve světě. V případě projektu bylo světu dáno jasné poselství – spolupracovat se prostě a jednoduše vyplatí.
Text: Topi Pigula