Nové číslo časopisu Prima ZOOM na stáncích – super čtení na léto
Další číslo časopisu Prima ZOOM právě vychází! Přečtěte si, na co se můžete těšit a proč se vyplatí ho mít.
Fotoreportáž z nemocnice
Jakkoliv bychom všichni chtěli mít omezení vyplývající z nemoci COVID-19 za sebou, nejde to. Dopady na ekonomiku budou dlouhotrvající a na psychiku vlastně taky. Možná se epidemie podepíše na našich silnějších hygienických návycích, na strategických zásobách lékařských potřeb i na strachu vyjet do zahraničí.
Fotoreporáž Lenky Klicperové ukáže všem, co měli to štěstí a nemoci buď unikli, nebo prodělali jen její méně agresivní variantu, jak silné bylo osobní, a přiznejme, že životu nebezpečné nasazení lékařů, sester a dalšího zdravotnického personálu. Nemocní, kteří jim prošli rukama, asi nikdy nepřestanou být vděční. Šlo totiž o život. Kolik profesionálních fotografů by šlo fotit to prostředí, které je považováno z hlediska infekce za extrémně rizikové?
Je dobré si strach racionalizovat
U nemocí ještě chvilku zůstaňme. Rozhovor s lékařem, leteckým akrobatem Tomášem Šebkem je blahodárný, byť téma je dramatické. Jak uvažuje lékař nasazený v první linii? „Já se bál létat a skončil jsem s akrobatickou licencí,“ říká a dokazuje tím, že dokážeme víc, než bychom si na první pohled mysleli.
Nová titulka časopisu Prima ZOOM Zdroj: redakce Prima Zoom
Pracoval jak v extrémně nebezpečných misích Lékařů bez hranic, tak i na koronavirové jednotce v Česku. A vysvětluje některé souvislosti, jež jsou možná na první pohled jasné, a přesto si je neuvědomujeme. „V Evropě vyhazujeme nesmírné peníze za nesmyslná vyšetření, která pacient vůbec nepotřebuje. To lékaře někdy jen limituje v rozhodování, dostáváme se do rozhodovací paralýzy. Normální slepé střevo, které bych v Afghánistánu diagnostikoval rukama, jsem tady nucen potvrdit ultrazvukem, laboratoří, nedejbože CT vyšetřením. A pak si třeba ještě střihnout konzultaci s dalším chirurgem. Dohromady přijde účet na pojišťovnu v tisících kvůli tomu, že někdo má prokazatelně zánět střeva...“
Znáte pivní mýty?
Nebylo by fér prozrazovat všechny pivní mýty, ale prozrazení jednoho nám snad Michael Fokt, autor „pivního“ článku odpustí. Víte, že ve finském národním eposu Kalevala je 200 veršů o stvoření světa a celých 400 veršů o výrobě piva? V článku najdete pestrou paletu informací týkajících se našeho národního nápoje a každý, ať už pivař, či abstinent, tam najde něco, co do té doby netušil.
Muži a chlapci
Mezi další velké materiály v novém vydání časopisu Prima patří povídání o tom, proč si hrajeme na indiány, tedy rozbor, jak moc knihy Karla Maye ovlivnily chlapecký svět. May nebyl jediný, další články přibližují inspiraci slavnou cestovatelskou dvojicí Zikmund a Hanzelka či dobrodruhem Bearl Gryllsem. Jako protipól se v čísle objevuje i svět Adolfa Hitlera, muže, který na dlouhá desetiletí změnil tvář Evropy a s jehož dědictvím v podobě neonacismu bojujeme dodnes. A nebojte se. K dobré tradici Prima ZOOM patří i příroda a ta ani tentokrát nezůstala opomenuta.