Nový výzkum potvrdil, že nošení roušky není pro zdravého člověka škodlivé
Snad všichni se shodnou na tom, že nošení roušek není nic příjemného – v současné situaci má však velký smysl. A podle nového výzkumu nejsou rizika roušek natolik zásadní, aby kvůli nim mělo smysl tuto pomůcku v boji s koronavirem odmítat.
Součástí vyhrocené atmosféry posledních měsíců byl i jeden z hlavních argumentů takzvaných antirouškařů. Podle odpůrců nošení roušek, totiž zakrytí obličeje vede ke zhoršenému dýchání, snížení množství přijímaného kyslíku a navracení vydechovaných škodlivin zpět do plic. Zhoršené vnímání a dušnost jsou pak jen některými ze zdravotních potíží, které může časté nošení roušek přinášet. Takové obavy by rozhodně neměly být brány na lehkou váhu, jenže podle nejnovějšího výzkumu se zdá, že jsou jednoduše liché.
Nepříjemné, leč neohrožující
Tým amerických a kanadských vědců publikoval metastudii, která shrnuje dosavadní poznatky v této oblasti napříč zhruba 70 výzkumy. Ty se napříč lety zabývaly různými formami obličejových ochran (od obyčejných roušek přes respirátory až po speciální chirurgické masky) a mapovaly jejich vliv na fyziologii či vnímání. Mezi sledovanými faktory byly třeba namáhavost dýchání, krevní tlak, fungování srdce, okysličování mozku, průtok krve ve svalech a další metriky, na něž by mohlo mít nošení roušky vliv. Výsledky tohoto pátrání byly překvapivě jednoduché – pro zdravého člověka není nošení roušek či respirátorů fyziologicky jakkoli ohrožující, pouze nekomfortní.
„Nošení obličejové masky může být nepříjemné. Dýchání se může jevit o trochu náročnější. Můžete znovu vdechovat teplejší vzduch s mírně zvýšením množstvím oxidu uhličitého. A při cvičení bude váš obličej zpocenější,“ shrnula závěry doktorka Susan Hopkins z lékařské fakulty Kalifornské univerzity, která se specializuje na fungování plic v zátěžových situacích. „To jsou však smyslové vjemy. U zdravých lidí neovlivňují funkce kardiopulmonálního systému. Takže zatímco během nošení masky můžete pociťovat větší dušnost, musíte tento nedostatek srovnat s rizikem nakažením nemocí COVID-19; a to za předpokladu, že po fyziologické stránce k žádným změnám v podstatě nedochází.“
Pro většinu výhodné
Problém podle autorů studie může vyvstat u lidí, kteří mají vážné dýchací potíže, a tak sebemenší změna v přísunu vzduchu či jiných faktorech souvisejících s dýcháním může jejich dlouhodobé zdravotní problémy zhoršit. Vědci naopak nezjistili žádný popsaný vliv věku či pohlaví na prožívání a fyziologické změny související s nošením roušek. Ve výsledku to znamená, že pokud netrpíte závažnými poruchami týkajícími se dýchacích cest, není pro vás nošení roušek škodlivé ani při sportu, natož při méně náročných aktivitách. Což je rozhodně dobrá zpráva!