Zlatý stafylokok, bakterie zabíjející lidi, konečně našla pokořitele. Poradí si s ní medvědí sliny
Zlatý stafylokok je jedna z nejnebezpečnějších bakterií v přírodě – tedy pro člověka. Jedna jeho varianta je nebývale odolná proti veškeré léčbě, expertům se už řadu let nedaří proti němu úspěšně bojovat.
Zlatý stafylokok
Tento mikroorganismus se totiž velice rychle naučil, jak odolávat lidské léčbě, kterou proti němu lékaři nasazují. V současné době probíhá nemilosrdná válka, kde je člověk přes veškerý vědecký pokrok tou slabší, a především pomalejší stranou. Cokoliv, co proti této hrozbě vrhneme, je velmi rychle neutralizováno – zlatý stafylokok tak připomíná mimozemské Borgy ze seriálů a filmů Star Trek; umí se všemu přizpůsobit. A když to zvládne, může se dál v lidském těle množit – následky jsou vždy děsivé a může mezi nimi být i smrt. Na boji proti němu pracují desítky špičkových týmů po celém světě – a přitom největší naděje zřejmě přijde ze Sibiře od medvědů.
Protilátku popsal americko-ruský vědecký tým, který zkoumal populaci medvědů, kteří žijí na Sibiři, konkrétně v oblasti mezi Mongolskem a Čínou. Jsou to živé paradoxy přírody – nejčastěji se živí rostlinou stravou, podobně jako třeba čínské pandy. Na rozdíl od nich ale nepohrdnou ani masem – když narazí na soby, jeleny nebo ryby, rádi si na nich pochutnají. Díky tomu mají nesmírně rozmanitý jídelníček – a k jeho správnému zpracování a zužitkování potřebují účinné specializované mechanismy.
Když medvěd slintá, vědec jásá
Vědci popsali postup i výsledky své práce v odborném časopise PNAS: nejprve ulovili několik živých exemplářů těchto medvědů, aby jim odebrali vzorky slin, které pak pomocí těch nejmodernějších metod analyzovali. Našli v nich stopy po mikroorganismu jménem Bacillus pumilus, který je schopný vyrábět antibiotickou chemikálii jménem amicoumacin A. Ten, jak se ukázalo, si dokáže poradit s řadou cizorodých látek – včetně výše zmíněného zlatého stafylokoka. Podle biologů ho medvědi získávají, když konzumují některé druhy divoce rostoucích rostlin.
Tento tým chce nyní ve výzkumu dále pokračovat – hodlá prostudovat sliny dalších druhů medvědů, kteří žijí podobným způsobem života, a v jejich slinách identifikovat třeba ještě účinnější látky, které by mohly pomoci ve věčném boji lidstva se smrtícími chorobami.
Proč má ekologie smysl
Stále platí, že člověk za pár let nedokáže vymyslet mechanismy, na jejichž vznik měla příroda miliardy let. Biologové i lékaři stále častěji upozorňují, že právě v přírodě může člověk úspěšně najít většinu odpovědí na závažné otázky, které trápí naše zdraví. Bohužel vymírání živočišných i rostlinných druhů pokračuje v současné době nezmenšenou rychlostí – je tedy víc než pravděpodobné, že lidstvo už úspěšně zničilo rovnou několik druhů, které nám mohly pomoci zachránit miliony lidských životů.
Text: MK