Nečekaný objev na Marsu: NASA tam našla robota
Snímky z Marsu odhalily deset let pohřešovanou sondu Beagle 2!
Nové snímky povrchu Marsu pomohly objevit více než deset let pohřešovanou evropskou sondu Beagle 2, která se ztratila při pokusu o přistání na rudé planetě v roce 2003. Na obrázcích z amerického satelitu Mars Reconnaissance Orbiter se Beagle podařilo lokalizovat; podle odborníků se dokonce zdá, že přistávací modul je neporušený. Kvůli závadě solárních panelů však nedokáže komunikovat, napsal dnes server BBC.
"Beagle 2 už není ztracený," řekl na tiskové konferenci David Parker, ředitel britské vesmírné agentury, která měla vývoj modulu na starosti. Podle něj se tak podařilo vyřešit obrovskou záhadu a zároveň se ukázalo, že mise byla v podstatě úspěšná.
"Tento nález ukazuje, že vstupní, sestupní a přistávací fáze Beagle 2 proběhly řádně a že modul úspěšně dosedl na Mars na Boží hod vánoční 2003," uvedl Parkerův úřad ve svém proghlášení.
Beagle 2 k Marsu vyslala Evropská kosmická agentura (ESA) na palubě satelitu Mars Express. Modul měl na povrchu planety přistát 25. prosince 2003, ale mise skončila velkými rozpaky. Beagle vůbec nezačal komunikovat a vědci se domnívali, že se roztříštil během přistání, protože k povrchu dorazil příliš velkou rychlostí.
Nyní se ukazuje, že tehdejší závěry nebyly správné. Modul totiž bezpečně přistál, ale kvůli blíže neurčené závadě se nepodařilo rozložit všechny solární panely. Pod jedním z nich se nachází i anténa, která proto nemohla fungovat.
"Příčina závady je spekulativní, ale mohla to být - a pravděpodobně byla - hlavně smůla. Příliš tvrdý náraz mohl zkřivit konstrukci," vysvětlil BBC šéf mise Mark Sims z univerzity v britském Leicesteru. Podle něj mohl závadu způsobit i proděravělý airbag, který se neoddělil od vlastního stroje.
Podle dat z nových snímků Beagle dosedl pouhých pět kilometrů od středu 500 kilometrů dlouhé elipsovité zóny, která byla vytyčena jako místo přistání. Pro řadu lidí, kteří se na misi podíleli, tak budou podle BBC nová zjištění spíše frustrující, protože se ukazuje, že úspěšné fungování modulu bylo takřka na dosah.
Modul Beagle 2 byl pojmenován po známé lodi Charlese Darwina, na jejíž palubě se přírodověc plavil v době, kdy dával dohromady svou evoluční teorii. Postavili jej britští vědci a jeho vývoj stál asi 50 milionů liber (1,8 miliardy Kč).
ČTK