13. února 2020 15:15

Náměstí Borise Němcova: Ruská ambasáda v Praze si musí změnit adresu na jméno Putinova odpůrce

Pražský magistrát chce doprostřed ruského území, jemuž vévodí velvyslanectví Ruské federace v Praze-Bubenči, vhodit diplomatický granát. Náměstí Pod Kaštany, na němž velvyslanectví oficiálně sídlí, se má na počest bývalého reformního politika a odpůrce prezidenta Vladimira Putina přejmenovat na náměstí Borise Němcova.

Bývalý ruský vicepremiér Boris Němcov byl zavražděn krátce před půlnocí 27. února 2015, když se svou přítelkyní přecházel Velký moskvorecký most na dohled Kremlu v centru Moskvy. Soud poslal do vězení pět Čečenců, objednavatel vraždy ale zůstal neznámý.

Právě k 5. výročí dosud neobjasněné vraždy chystá Rada hlavního města Prahy v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) změnu názvu náměstí. Oficiální adresa sídla ruského velvyslanectví v České republice se tak změní z „náměstí Pod Kaštany 1“ na „náměstí Borise Němcova 1“.

Změníte si adresu

Ve světě přitom nejde o první případ, kdy si ruská ambasáda musí změnit adresu na náměstí Borise Němcova. V roce 2018 se v den 3. výročí Němcovovy vraždy přejmenovala část Wisconsin Avenue před ruským velvyslanectvím ve Washingtonu na Boris Nemtsov Plaza. A stejné je to i s adresami ruských ambasád v Kyjevě a Vilnjusu. Naopak Londýn, jmenovitě jeho část Kensington a Chelsea, v roce 2019 návrh na přejmenování okolí sídla ruského velvyslanectví ve Velké Británii odmítly.

Petici požadující přejmenování náměstí před ruským velvyslanectvím na náměstí Borise Němcova inicioval už před několika lety zastupitel Prahy 4 Petr Kutílek (Zelení). Dokument zatím podepsalo přes 4500 lidí.

Ruské velvyslanectví se musí připravit i na další místopisnou změnu ve svém nejbližším okolí. Podle serveru Aktuálně.cz by mohla v Královské oboře ve Stromovce, s níž pozemky ruské ambasády sousedí, vzniknout promenáda Anny Politkovské. Ruskou novinářku píšící hlavně o válce v Čečensku zabili neznámí pachatelé v roce 2006 v jejím domě v Moskvě.

Praha 6, kde leží ruská ambasáda, už v září 2019 rozhodla o přemístění sochy maršála Ivana Koněva z tamního náměstí Interbrigády a její nahrazení památníkem osvobození Prahy. Rozhodnutí radnice ruské velvyslanectví ostře kritizovalo.

Ruská enkláva v Praze

Jak před časem zjistil server HlídacíPes.org, je v pražské Bubenči kolem sídla ruského velvyslanectví soustředěno 28 dalších budov, které Ruská federace vlastní nebo si je od české strany – často za nulový nájem – pronajímá. Budovy jsou často jen několik desítek metrů od sebe s přirozeným středem na náměstí Pod Kaštany.

Samotná budova velvyslanectví i s okolními pozemky patřila za první republiky židovskému bankéři Jiřímu Popperovi. Jeho rodina ale musela z obří vily narychlo odejít 15. března 1939, tedy v den okupace zbytku Československa německými jednotkami. Během války se v objektu usadilo gestapo, po válce zase Rudá armáda. Prezident Edvard Beneš pak budovu dekretem daroval tehdejšímu Sovětskému svazu.

Rodina Jiřího Poppera, jmenovitě jeho dcera Lisabeth Popper, se v roce 2008 snažila vymoci náhradu za nemovitost a získat zpět ztracený movitý majetek. U soudu ale neuspěla.

(mih)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom