Můžeme být díky prokrastinaci výkonnější? Ano, stačí použít tyto tipy!
Prokrastinace je strašákem dnešní doby. Spousta z nás si vyčítá, že kvůli odkládání úkolů není tak výkonná a produktivní, jak by mohla. Je to ale vážně až takový problém?
Na toto téma už byly popsány stohy textu a i my občas přinášíme nějaká doporučení, jak prokrastinaci porazit. Zase jednou se však ukazuje, že nic není tak černobílé, jak se na první pohled může zdát – nenáviděná prokrastinace nám totiž může i pomoct, a to dokonce v oblasti, ve které bychom to rozhodně nečekali: v produktivitě! Pojďme se podívat na pár tipů, jak s prokrastinací nejen bojovat, ale spíše její existenci obrátit ve svůj prospěch.
Prokrastinací k výkonnosti
Spousta z nás pracuje lépe ve stresu. Blížící se deadline nás často dokáže vybičovat k nepředstavitelným výkonům, zároveň bez hrozby průšvihu však nejsme schopni se k nutné práci dokopat. Tak proč se neustále snažit měnit to, jací jsme? Pracujme způsobem, který je nám nejbližší, a neobviňujme se za to, že není ostatními považován za dokonalý; když prostě ke zdárnému splnění úkolu potřebujeme mít před očima hodinové ručičky, odtikávající náš zbývající čas, počítejme s tím. Než strávit celý týden vyčítáním si neschopnosti, odložte úkol na nejzazší možný okamžik, a pak ho prostě udělejte.
Samozřejmě nezapomínejme ani na to, jak rychle a často nepředvídatelně se naše pracovní prostředí mění. Jeden den dostanete úkol a vzápětí už o něm šéf ani neví – změnily se priority, podařilo se to vyřešit jinak, vstoupil do toho někdo další… Stává se toho spousta. Proto pokud se bezhlavě pustíte do zadaných úkolů, nejspíš se stane, že tu a tam uděláte zbytečnou práci navíc. A to nepotěší nikoho.
Čas je klíčový
Odkládáním úkolů také získáte více času, se kterým můžete naložit různými způsoby. Například zábavou! I když totiž nepracujete na tom, na čem byste zrovna měli, můžete si číst či sledovat cokoli, co vás obohacuje jinak. A i když si to možná nechcete přiznat, vaše mysl o odkládaném úkolu stále ví, čehož lze i využít. Dopřejete si totiž více času k tomu, aby se ve vás zrodily myšlenky potřebné k jeho vypracování. Jistěže byste úkol zvládli v nějaké kvalitě udělat hned, ovšem proces myšlenkového kvasu je často také podstatný a výsledek díky němu může být mnohem lepší.
Takže, z výše uvedeného plyne, že prokrastinace nemusí být takovým strašákem, za jakého se často považuje. Každý z nás má svůj styl práce, někdo se na ni vrhne raději hned, jiní si dopřejí trochu adrenalinu a nechají vše na poslední chvíli. Dokud se vám daří většinu úkolů stíhat, těžko lze mluvit o problému. Takže se nenechte děsit všemi rádoby chytrými radami, které říkají, jací bychom měli být; raději se soustřeďte na svůj styl, protože ten vás dělá tím, čím jste.
Text: MS