Mozková mrtvice je náhlá a smrtící, navíc postihuje i náctileté. Jak ji poznáte?
Cévní mozková příhoda je druhá nejčastější příčina úmrtí na světě, její příznaky ale přesto lidé nepoznají. Jde přitom o minuty.
To, co je na mozkové mrtvici asi nejnebezpečnější, je její schopnost se maskovat. Příznaky, pokud nejsou extrémně závažné a patrné, lidé mnohdy berou na lehkou váhu, a proto na mozkovou mrtvici také umírají; od jejího vzniku jde totiž o minuty. Hrozí přitom každému šestému z nás, a to bez ohledu na věk – ročně postihne víc než 80 tisíc lidí mladších než 20 let.
CMP Zdroj: iStock
Co se děje v těle?
Laicky řečeno existují dva různé druhy cévní mozkové příhody (CMP). Ischemický mozkový infarkt vzniká kvůli tomu, že se v mozku částečně nebo úplně ucpe céva, zatímco hemoragická cévní mozková příhoda má příčinu v prasklé mozkové tepně způsobující krvácení do mozku nebo mezi mozkové obaly. Ta je sice méně častá (tvoří jen asi 10 nebo 15 procent všech případů), je ale často závažnější a její příznaky se rozvíjejí rychleji.
Výsledek nicméně mají oba druhy CMP shodný: Do určitých míst v mozku neproudí okysličená krev tak, jak má, nezásobuje buňky a ty začnou velice brzy umírat. Buňky, co zemřou, už logicky nic nezachrání, a to je také důvod, proč je tak důležité co nejdřív začít CMP v nemocnici léčit; bez následků se z ní může člověk většinou dostat jen v případě, že lékaři problém zcela odstraní nejpozději do tří hodin, ať už cíleným podáním léků, nebo operativně, a obojí nějakou dobu trvá. Jde tak skutečně o minuty.
Bohužel se to povede jen zhruba ve třetině případů; další třetina pacientů zemře a třetina si odnese trvalé následky, které jsou samy o sobě zlé: většinou je to ochrnutí a poruchy řeči nebo jejímu porozumění. Rehabilitace sice dokážou pomoci, pacienty však často postihnou i psychické změny jako deprese nebo změny chování a nálad. V některých případech se objeví i epilepsie.
Jak mrtvici poznám?
Ačkoli má mozková mrtvice různé a různě závažné příznaky, je dobré si zapamatovat úplný základ, a tím je ochrnutí na jedné straně těla a obličeje. Úsměv bývá zkřivený, jeden koutek stále míří dolů; člověk s mrtvicí není schopen při předpažení zvednout obě ruce na stejnou úroveň. Třetím nejčastějším problémem jsou potíže s mluvením anebo naopak porozuměním řeči nebo zmatenost. Pokud se u někoho ve vašem okolí jeden z těchto příznaků objeví, okamžitě mu zavolejte sanitku.
To je ale úplný základ; mrtvice se totiž může projevit poruchou rovnováhy a koordinace pohybů, nevolností a zvracením, silnou a náhlou bolestí hlavy (ta je typická hlavně pro mozkové krvácení), rozmazaným viděním, náhlým pádem s krátkým bezvědomím a rozmanitými náhlými potížemi se zrakem.
Věděli jste, že dnešek byl ustanoven Světovým dnem proti mozkové mrtvici? Ta totiž postihne až 15 milionů lidí ročně a...
Posted by Psychobiotika.info on Friday, May 14, 2021
Kdo je v ohrožení?
Ačkoli před CMP není zcela v bezpečí nikdo, její nejčastější příčinou je ateroskleróza, tedy kornatění tepen. Touto nemocí mimochodem trpěl i prezident Tomáš Garrique Masaryk, který na mrtvici nakonec zemřel.
Nejproblematičtějším z rizikových faktorů je zřejmě obezita, protože na ni nasedají další onemocnění jako diabetes, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol a onemocnění srdce. Vyšší riziko, že je CMP potká, mají i kuřáci nebo ženy užívající hormonální antikoncepci. Riziko mrtvice ale zvedají i různá jiná onemocnění; krevní sraženiny se například ve vyšším procentu případů tvoří po prodělání covidu. A svou roli pochopitelně hraje i genetika.
Osudnou se mrtvice kromě TGM stala i dalším našim prezidentům – zemřeli na ni Eduard Beneš i Emil Hácha, postihla Ludvíka Svobodu a Gustava Husáka. Cévní mozková příhoda zabila také třeba Johanna Sebastiana Bacha, Charlieho Chaplina, Kateřinu Velikou a stovky a stovky dalších lidí. Aby také ne, když na celém světě ročně postihne 17 milionů lidí.